اشتراک گذاری

بررسی دلیل چاپ خطوط سیاه روی کاغذ توسط پرینتر و راهکار های رفع آن

یکی از مشکلات رایجی که در پرینتر ها با آن مواجه می شویم، چاپ خطوط سیاه روی کاغذ است. این امر به دلایل متفاوتی رخ می دهد. بسته به دلیل بروز این مشکل، راهکار های متفاوتی برای رفع آن پیشنهاد می شود.

دستگاه های پرینتر چه از نوع پرینتر های کوچک خانگی و چه از انواع پیشرفته و بزرگ تری که در سازمان ها و ادارات مورد استفاده قرار می گیرند، گاها با مشکلاتی مواجه می شوند که عملکرد آن ها را مختل می کند و کاربران این دستگاه ها را با مشکلاتی مواجه می سازد.

طیف مشکلات ایجاد شده برای پرینتر ها بسیار گسترده است. برای مثال ممکن است برخی از کاربران با مشکل جمع شدن کاغذ ها در پرینتر یا کشیده نشدن کاغذ توسط پرینتر مواجه شوند. در برخی مواقع شاید پرینتر حتی به یک سری تعمیرات تخصصی کلی نیاز داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیش تر در خصوص تعمیرات پرینتر می توانید به مقاله تعمیر پرینتر مراجعه کنید.

اما یکی از مشکلات شایع و دردسر ساز این دستگاه ها، چاپ خطوط سیاه روی کاغذ است. این حالت به مراتب ممکن است در پرینتر های مختلف از جمله پرینتر سامسونگ دیده شود. در ادامه می خواهیم دلایل بروز این مشکل و راهکار های موجود برای رفع افتادن خطوط مشکی روی صفحه را بررسی کنیم.

دلیل چاپ خطوط سیاه روی کاغذ توسط پرینتر چیست؟

اکثر کاربران دستگاه های پرینت در طول مدت کار با این دستگاه ها با مشکل چاپ شدن خط های سیاه روی کاغذ مواجه شده اند. این حالت می تواند به دلایل بسیار مختلفی اتفاق بیافتد. برخی از این دلیل ها را می توان به سادگی برطرف کرد. با این حال ممکن است در مواردی به تعمیرات تخصصی تر دستگاه نیاز باشد. در ادامه برخی از دلایل اصلی بروز این مشکل را مشاهده می کنید.

چهار دلیل افتادن خطوط مشکی روی صفحه های کاغذ

 1. استفاده از جوهر های بی کیفیت و ضعیف؛ گاهی اوقات مرکبی که برای فرایند چاپ و پرینت در دستگاه ریخته می شود، کیفیت بسیار پایینی دارد و به همین دلیل شاهد چاپ خطوط سیاه روی کاغذ ها هستیم.
 2. اشکال در وارد کردن دستورات پرینت و تنظیمات دستگاه؛ گاهی اوقات تنظیماتی که به دستگاه پرینتر داده می شود به اشتباه وارد شده و به همین دلیل فرایند چاپ به درستی انجام نمی شود.
 3. کثیف شدن غلتک انتقال دهنده کاغذ و جمع شدن تونر اضافی روی این قسمت نیز می تواند موجب شود در هنگام چاپ، جوهر اضافی روی برگه ها باقی بماند.
 4. آسیب دیدن بخش های داخلی پرینتر از جمله کمربند انتقال دهنده که وظیفه کشیدن کاغذ به درون دستگاه را به عهده دارد. وجود لکه هایی روی این قسمت نیز می تواند منجر به چاپ خطوط سیاه روی کاغذ شود. علاوه بر این اگر درام دستگاه پرینتر نیز آسیب ببیند، شاهد بروز مشکلاتی در این زمینه خواهیم بود. برای کسب اطلاعات بیش تر در خصوص کشیده شدن کاغذ در دستگاه، می توانید به مقاله علت نکشیده شدن کاغذ در پرینتر مراجعه کنید.

خطوط سیاه به چه صورتی روی کاغذ دیده می شوند؟

در این خصوص باید گفت که چاپ خطوط سیاه روی کاغذ در حالت های متفاوتی دیده می شود و این حالت ها بسته به این دارد که دلیل افتادن خطوط مشکی روی صفحه چیست. بر همین اساس این خطوط سیاه در حالت های زیر دیده می شوند:

 • خطوط سیاه به صورت یک خط سرتاسری از بالا تا پایین در دو طرف صفحه دیده می شود.
 • افتاده لکه های سیاه روی وسط صفحه و در یک نقطه مشخص
 • افتادن خطوط سیاه در بخش های مختلف صفحه
 • چاپ نشدن بخشی از متن

راهکار های متفاوت برای رفع مشکل چاپ خطوط سیاه روی کاغذ در پرینتر

اگر بخواهیم به این راهکار ها اشاره کنیم، اول از همه باید دلیل بروز مشکل را بررسی کنیم، چرا که دلایل مختلف راهکار های مختلفی را نیز نیاز دارند. اما به صورت کلی در اولین قدم برای رفع مشکل چاپ شدن خط های سیاه روی کاغذ باید پرینتر  سامسونگ خود را به دقت تمیز کنیم. در بیش تر موارد اگر دستگاه را خوب تمیز کنیم و آن را سرویس کنیم، مشکل چاپ خطوط سیاه روی کاغذ برطرف می شود.

اگر با این کار مشکل ایجاد شده در فرایند پرینت برطرف نشد، برخی از راهکار های پیشنهادی را در ادامه به شما پیشنهاد می کنیم.

 • غلتک و کمربند انتقال دستگاه را بررسی کنید

یکی از دلایل اصلی افتادن خطوط مشکی روی صفحه، بروز مشکلاتی در کمربند انتقال یا کثیف بودن غلتک دستگاه است. در نتیجه می توان با بررسی این قسمت ها و تمیز کردن آن ها مشکل احتمالی را رفع کرد. در این حالت معمولا در پایین صفحه خود لکه های سیاهی را مشاهده می کنید.

 برای سرویس این قسمت، با استفاده از یک پارچه تمیز و الکل تسمه و غلتک را به آرامی تمیز کنید. در ادامه هر گونه تونر اضافی که روی کمربند انتقال وجود داشت را پاک کنید. بعد از تمیز کردن کامل این قسمت، یک نمونه آزمایشی چاپ را بررسی کنید. در مواردی ممکن است غلتک های دستگاه پرینتر نیاز به تعویض داشته باشند. در نتیجه برای رفع مشکل چاپ خطوط سیاه روی کاغذ، باید غلتک ها و حتی کمربند انتقال را تعویض کرد.


 

 • تعویض درام یا کارتریج پرینتر سامسونگ

درام و کارتریج دستگاه های پرینتر نقش مرکزی را در انتقال پودر و تونر را به عهده دارند. در واقع عملکرد آن ها و درست کار کردن شان کیفیت چاپ را تعیین می کند. برای مثال ممکن است تیغه ای به نام داکتر بلید در کارتریج آسیب ببیند. از آن جایی که وظیفه این تیغه انتقال یک دست تونر در سراسر درام است، آسیب دیدن آن باعث چاپ خطوط سیاه روی کاغذ می شود.

همچنین ممکن است مگنت درون کارتریج که وظیفه انتقال پودر و تونر به خارج را بر عهده دارد آسیب ببیند یا این که در کل درام پرینتر آسیب دیده باشد و موجب بروز مشکلاتی در چاپ شود. همه این ها در نهایت موجب بروز مشکل افتادن خطوط مشکی روی صفحه می شوند. به همین دلیل راه حل موجود یا در تعمیر و تعویض درام پرینتر و تعویض یونیت درام نهفته است یا این که باید کارتریج دستگاه را بررسی کنیم. مشکل کارتریج دستگاه یا با شارژ شدن آن حل می شود با یا تعویض کلی آن با یک نمونه جدید می توان ایراد را برطرف کرد.


 

 • تنظیمات پرینتر سامسونگ را چک کنید

در نهایت به دقت تنظیمات دستگاه پرینتر خود را بررسی کنید. در مواردی ممکن است به دلیل به هم خوردن تنظیمات دستگاه چاپ خطوط سیاه روی کاغذ اتفاق بیافتد. شما می توانید با کمک دفترچه راهنمای پرینتر خود یا با کمک گرفتن از متخصصانی در این زمینه تنظیمات دستگاه خود را بررسی کرده و آن را درست کنید. در این حالت ممکن است مشکل چاپ شدن خطوط سیاه روی کاغذ برطرف شود.

تعمیرات تخصصی پرینتر سامسونگ

در نظر داشته باشید اگر دستگاه پرینتر به هر دلیلی نیاز به تعمیرات تخصصی یا تعویض برخی قطعات مانند غلتک، کمربند انتقال یا درام داشته باشد، باید حتما از مراکز تخصصی کمک بگیرید و به افرادی حرفه ای در این خصوص مراجعه کنید. همچنین در خصوص خرید رنگ و کارتریج بهتر است حتما از نمونه های با کیفیت و اصلی استفاده کنید. کارشناسان ما در مرکز تعمیرات تخصصی می توانند خدماتی حرفه ای و با کیفیت را به شما ارائه دهند و به شما برای رفع مشکل چاپ خطوط سیاه روی کاغذ در پرینتر تان کمک می کنند.

امتیاز شما به این نوشته

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

هفده + یک =