اشتراک گذاری

آموزش ریست کردن پرینتر

گاها ارور هایی در پرینترها به وجو می آید که نیاز است شما پرینتر خود را ریست کنید تا آن مشکل بر طرف شود برای ریست کردن پرینتر شما می توانید مقاله ی ما دنبال کنید تا با نحوه ریست کردن پرینترها آشنا شوید. ریست کردن پرینتر در مدل های مختلف مانند ، hp , Samsung , canon , و….  متفاوت است. اینکه چگونه پرینتر را ریست کنید به نوع دستگاه شما بستگی دارد.

چرا باید پرینتر را ریست کنیم؟ پاسخ به این سوال را اینگونه توضیح می دهیم ، گاهی اوقات پیش می آید که پرینترها ارور های مختلفی را نمایش می دهند و دستگاه دیگر قادر به انجام عملیات نیست ، ارورهایی مانند : Toner Empty , Replace Toner و… شما برای اینکه بتوانید دستگاه خود را راه اندازی مجدد کنید به چند طریق می توانید عمل کنید.

ریست کردن پرینتر

در چه مواردی به ریست کردن پرینتر نیاز است؟

در کل ریست کردن پرینتر زمانی انجام می شود که دستگاه به هر دلیلی عملکرد درستی ندارد و به دلایلی مانند ارورهای مختلف یا بروز یک نقص فنی و عملکردی، کارکرد نرمال آن با مشکل مواجه می شود. خصوصا اگر با روش های معمول نتوان این ایرادها و اختلالات را برطرف کرد، تنها راه حل برای بسیاری از کاربران ریست کردن پرینتر است. گاهی نیز یک سری تنظیمات روی چاپگر اعمال شده که عملکرد مناسب دستگاه را مختل می کند. در نتیجه باید تمام این تنظیمات حذف شود تا مجددا با انجام تنظیماتی جدید، پرینتر کارکردی طبیعی و مناسب داشته باشد. در ادامه نحوه ریست کردن چاپگر را به شما آموزش می دهیم.

نحوه ریست کردن پرینتر

ریست کردن پرینتر با بازگرداندن آن به تنظیمات کارخانه

یکی از روش های ریست پرینتر، بازگشت به تنظیمات کارخانه به ترتیب زیر است:

  • در مرحله اول باید از طریق منوی دستگاه وارد بخش تنظیمات شوید.
  • در این بخش گزینه Printer Services را انتخاب کرده و در ادامه روی گزینه Reset to Default Factory کلیک کنید.
  • در اینجا در پرینتر هشداری مبنی بر این که آیا می خواهید تنظیمات را ریست کنید، مشاهده خواهید کرد که با انتخاب گزینه yes، تنظیمات پرینتر ریست شده و به حالت کارخانه باز می گردد.

این مسیر کلی برای ریست کردن پرینتر است. با این حال ممکن است بسته به مدل دستگاه و منوی آن، مسیری که برای رسیدن به گزینه بازگشت به تنظیمات کارخانه باید طی شود، کمی متفاوت باشد. قطعا با کمک گرفتن از دفترچه راهنمای پرینتر می توان به تمام این گزینه ها دسترسی پیدا کرد.

ریست کردن چاپگر به روش هارد ریست

به این روش، ریست سخت افزاری پرینتر گفته می شود که می توان در مواردی برای رفع اختلالات ایجاد شده در دستگاه از آن کمک گرفت. در این روش نیز تنظیمات دستگاه به حالت اولیه یا کارخانه بر می گردد و مجددا باید تنظیماتی جدید را اعمال کرد. نحوه انجام این روش به شرح زیر است:

  • ابتدا پرینتر را خاموش کرده و تمام اتصالات برق آن را جدا کنید.
  • بعد از خاموش کردن دستگاه، 30 ثانیه صبر کنید.
  • حال مجددا دوشاخه پرینتر را به برق زده و آن را روشن کنید.
  • زمانی که پرینتر در حال روشن شدن و بالا آمدن است به مدت 20 ثانیه دکمه ok را فشار دهید تا زمانی که چراغ های دستگاه شروع به چشمک زدن کنند. در این مرحله دقایقی طول می کشد تا دستگاه شروع به ریست شدن کند.
  • در ادامه مراحل ریست کردن پرینتر، دستگاه بعد از ریست شدن شروع به بالا آمدن می کند که در حین آن احتمالا چندین بار خاموش و روشن می شود.

نحوه ریست کردن پرینترهای دارای نمایشگر

راه حل های بالا برای ریست کردن پرینترهای بدون نمایشگر کاربرد داشت. اما اگر پرینتری که قصد ریست کردن آن را دارید دارای نمایشگر است، برای ریست کردن آن باید مراحل متفاوتی را دنبال کنید. در این دستگاه ها نیز ابتدا باید پرینتر را خاموش کرده و از برق بکشید. بعد از گذشت 30 ثانیه، باید دوباره دستگاه را به برق زده و آن را روشن کنید.

در این زمان، قبل از بالا آمدن دستگاه باید قسمت پایین نمایشگر را به مدت 20 ثانیه با انگشت نگه دارید تا عبارتی با عنوان Permanent Storage init نمایش داده شود. با مشاهده این پیغام، می توانید انگشت خود را از روی نمایشگر پرینتر بردارید. در ادامه دستگاه یک بار خاموش و روشن می شود و در نهایت کار ریست کردن پرینترهای دارای نمایشگر به اتمام می رسد. حال تمام تنظیمات دستگاه پاک شده و به حالت اولیه برگشته و می توانید مجددا تنظیماتی جدید را در آن اعمال کنید. دقت کنید که در تمام این مراحل نباید پرینتر را خاموش کرده یا از برق بکشید.

آیا ریست کردن چاپگر می تواند تمام مشکلات دستگاه را برطرف کند؟

با وجود این که هدف ریست کردن پرینتر، برطرف کردن یک سری مشکلات و ایراد های عملکردی در این دستگاه است، اما این امر همیشه به معنای این نیست که می توان با این روش تمام مشکلات پرینتر را برطرف کرد. در واقع ریست کردن پرینتر را نمی توان به عنوان تعمیرات دستگاه در نظر گرفت. از این رو بهتر است بدون دستکاری پرینتر، در صورتی که با ریست کردن آن مشکلات دستگاه برطرف نشد حتما از یک مرکز تعمیرات تخصصی پرینتر معتبر کمک بگیرید تا به صورت تخصصی و دقیق، چاپگر مورد نظر عیب یابی شده و تعمیرات تخصصی مورد نیاز آن انجام شود.

ریست کردن چاپگر

روش های مختلف ریست پرینتر

گاهی برای ریست کردن دستگاه پرینتر کافیست که فقط دستگاه را یکبار خاموش کنید، چند دقیقه به آن استراحت بدهید ، سپس مجددا دستگاه روشن کنید.

گاهی با توجه به ارورهای نمایش داده شده روی صفحه پرینتر می توانید دستگاه را راه اندازی مجدد کنید. مثلا اگر دستگاه ارور تونر داد با یکبار خارج کردن کارتریج و جاگذاری مجدد آن مشکل به احتمال زیادی حل خواهد شد. اما همیشه این اتفاق نمی افتد و شما مجبور به تعویض کارتریج دستگاه خواهید شد.

ریست نرم افزاری پرینتر

ممکن است مجبور باشید، دستگاه پرینتر را به صورت نرم افزاری ریست کنید، برای این کار شما باید ابتدا پرینتر به کامپیوتر متصل کنید و سپس بعد از نصب نرم افزار های مخصوص مدل پرینترتان اقدام به ریست نرم افزاری دستگاه کنید.

چند نکته مهم برای ریست کردن پرینتر

اگر متوجه ارور دستگاه نشدید (چون بعضی از دستگاه ها به صورت کد ارور را نمایش می دهند) حتما به دفترچه راهنمای آن مراجعه کرده و در آن به دنبال کد ارور بگردید و از ارور نمایش داده شده به طور کامل مطلع شوید.

نکته بعدی اینکه هیچ گاه اقدام به بازکردن پرینتر و دستکاری قطعات داخلی آن نکنید به این دلیل که دستگاه های پرینتر از قطعات ظریفی برخوردار هستند و با بازکردن آن احتمال خرابی در قطعات افزایش می یابد.

نکته مهم : قبل از شروع به هر کاری ارورهای دستگاه را با کارشناس در میان بگذارید و اقدام خودسرانه ای برای حل مشکل نکنید.

شما می توانید برای اینکه در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید از گزینه سرویس در محل ما برای رفع ایرادات انواع پرینتر و ریست کردن پرینترتان استفاده کنید و با خیال راحت تعمییر پرینرتان را به ما بسپارید.

3/5 (3 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩