اشتراک گذاری

دلیل آفلاین شدن پرینتر در ویندوز و راه حل های رفع این مشکل

گاهی اوقات پرینتر در ویندوز به صورت آفلاین در می آید و در این صورت فرایند چاپ مختل می شود. بروز این مشکل می تواند به دلایل نرم افزاری و برخی نقص های سخت افزاری رخ دهد. با ارائه برخی راه حل ها می توان مشکل آفلاین شدن پرینتر در ویندوز را برطرف کرد.

پرینتر ها که در ارتباط با سیستم های کامپیوتری فرایند چاپ و پرینت را انجام می دهند، در شرایطی و به دلایل مختلفی دیگر قادر به پرینت گرفتن نیستند. یکی از مهم ترین دلایل بروز این اختلال این است که اصطلاحا پرینتر در ویندوز غیرفعال شده است. آفلاین شدن پرینتر در ویندوز یکی از مشکلات رایجی است که می تواند دردسرساز شود. بروز این حالت می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. برای رفع این مشکل ابتدا باید ریشه مشکل را یافت تا بتوان آن را برطرف کرد و مجددا پرینتر مورد نظر را در سیستم عامل به صورت آنلاین درآورد. با آنلاین شدن دوباره چاپگر، می توان فرایند پرینت را مطابق حالت نرمال قبلی انجام داد.

 اما چرا پرینتر در ویندوز به صورت آفلاین در می آید و چه راه حل هایی برای رفع این مشکل وجود دارد؟ در ادامه به بررسی این موارد می پردازیم. در برخی موارد می توان با دنبال کردن راه کار هایی مشکل را برطرف کرد، گاهی نیز برای رفع مشکل آفلاین شدن پرینتر در ویندوز، باید به مراکز تعمیرات پرینتر مراجعه کرد. مرکز سخت افزار ایران، یک مرکز تعمیراتی تخصصی می تواند مشکلات متعدد ایجاد شده در انواع پرینتر، از جمله عدم شناسایی پرینتر در شبکه را شناسایی و در سریع ترین زمان ممکن آن ها را برطرف کند.

آفلاین شدن پرینتر در ویندوز

آفلاین بودن پرینتر در ویندوز به چه معنی است؟

اول از همه باید به این نکته اشاره کرد که الزاما آفلاین شدن پرینتر در ویندوز به معنی عدم اتصال آن به سیستم یا خاموش بودن دستگاه نیست. یعنی حتی با این وجود که پرینتر روشن است و اتصالات آن کاملا با کامپیوتر یا لپ تاپ مورد نظر برقرار است، باز هم پرینتر در سیستم به صورت آفلاین نمایش داده می شود. بنابراین اولین کار بررسی آفلاین بودن یا نبودن پرینتر در سیستم، بررسی روشن بودن یا خاموش بودن دستگاه و از همه مهم تر بررسی اتصالات پرینتر به سیستم است. با اطمینان یافتن از این که تمامی این اتصالات سالم است و مشکلی ندارد و تنها پرینتر آفلاین است، به بررسی مراحل بعدی می پردازیم.

فیلم آموزشی رفع مشکل آفلاین شدن پرینتر 

چنین مشکلی از طریق تنظیمات ویندوز رفع می شود. به همین دلیل تفاوتی ندارد که از چه برند پرینتری استفاده می کنید. ما در فیلم آموزشی زیر، پرینتری از برند شارپ را به عنوان نمونه بررسی کرده و مشکل آفلاین شدن آن را برطرف کرده ایم. شما می توانید مشکل تمام برندهای دیگر را به همین ترتیب حل کنید: 

به صورت کلی مشکل آفلاین شدن پرینتر در ویندوز به چه دلایلی رخ می دهد؟

گاهی اوقات آفلاین بودن پرینتر در ویندوز به دلایل بسیار ساده ای اتفاق افتاده است. یعنی درست مانند موارد اشاره شده در بالا، خاموش بودن خود پرینتر یا وصل نبودن آن به سیستم مورد نظر، دلیل این آفلاین بودن است. خرابی کابل های اتصالی و مواردی از این دست نیز می توانند در نظر گرفته شوند. اما در نهایت، دلایل عمده آفلاین شدن پرینتر در ویندوز، بروز اختلالات نرم افزاری در پرینتر و سیستم عامل و همچنین بروز برخی نقص های سخت افزاری است.

مشکلات نرم افزاری شامل چه مواردی می شود؟

در درجه اول، باید اتصال پرینتر به شبکه را بررسی کرد. ممکن است آفلاین شدن پرینتر در ویندوز به دلیل اختلال در اتصالات پرینتر به شبکه به وجود آمده باشد. اختلال نرم افزاری دیگر نیز به روز نبودن نسخه های درایور پرینتر است. اختلال در شبکه وایرلس، استفاده از نسخه های غیر اورجینال درایور های پرینتر روی سیستم، استفاده از درایور های ناسازگار، اختلال در سرویس پرینتر اسپولر و مواردی از این دست، از جمله اختلالات نرم افزاری مختلفی است که می تواند دلیل آفلاین بودن پرینتر در ویندوز باشد.

منظور از مشکلات سخت افزاری چیست؟

در کنار ایراد های نرم افزاری، برخی نقص های سخت افزاری را نیز می توان به عنوان دلیل آفلاین شدن پرینتر در ویندوز در نظر گرفت. پر بودن کارت حافظه پرینتر و پر بودن فضای درایور سیستم مورد نظر، یکی از این دلایل است که می توان آن را مهم ترین مورد نیز در نظر گرفت. وجود نقص در اتصالات فیزیکی پرینتر به سیستم نیز یکی دیگر از این موارد است.

علاوه بر این خرابی های سخت افزاری دیگر درون پرینتر نظیر خرابی و بروز نقص در کارتریج ها، درام دستگاه و دیگر بخش های سخت افزاری می تواند دلیل آفلاین بودن پرینتر در ویندوز باشد. البته می توان با ریپورت گرفتن از پرینتر مورد نظر، وجود هر گونه نقص و اختلال سخت افزاری در پرینتر را بررسی کرد و برای رفع آن اقدامات لازم را انجام داد. برای مثال ممکن است مشکل از شناسایی نشدن کارتریج در پرینتر بوده و در نتیجه به رفع این مشکل نیاز باشد.

چه راه حل هایی برای رفع مشکل آفلاین بودن پرینتر در ویندوز پیشنهاد می شود؟

حال که به صورت کلی دلایل بروز مشکل آفلاین بودن پرینتر در ویندوز را بررسی کردیم، به برخی راه حل های پیشنهادی نیز اشاره می کنیم که ممکن است با دنبال کردن آن ها، بتوان بدون نیاز به اقدامات تخصصی تر تعمیراتی مشکل را برطرف کرد. اگر با این راه حل ها مشکل آفلاین شدن پرینتر در ویندوز حل نشد، بهتر است برای رفع مشکل، خصوصا در صورت یک نقص سخت افزاری به مراکز تعمیراتی پرینتر مراجعه کنید. راه حل های پیشنهادی شامل موارد زیر می شود:

  • ابتدا از آفلاین نبودن پرینتر مطمئن شوید ( مطمئن شوید که گزینه Use Printer Offline فعال نشده باشد).
  • از روشن بودن و فعال بودن وای فای مطمئن شوید ( هم پرینتر و هم کامپیوتر باید هر دو به یک شبکه وای فای روشن و فعال متصل باشند تا پرینتر در ویندوز آفلاین نشود).
  • ریستارت کردن پرینتر را امتحان کنید ( یک بار پرینتر را خاموش و روشن کنید معمولا ممکن است مشکل برطرف شود ).
  • پرینتر مورد نظر را به عنوان پرینتر پیش فرض انتخاب کنید.
  • صف پرینتر مورد نظر را خالی کنید.
  • حافظه پرینتر و درایور کامپیوتر را خالی کنید، حتی می توانید کلا حافظه پرینتر را ریست کرده و مشکل آفلاین شدن پرینتر در ویندوز را برطرف کنید. برای این منظور در قسمت Print Spooler گزینه ریستارت را انتخاب نمایید.
  • یکبار اسم پرینتر را در کامپیوتر حذف کرده و مجددا آن را اضافه کنید.
  • درایور های پرینتر مورد نظر را به روز رسانی کنید و از درایور ها و نرم افزار های اصلی و مخصوص دستگاه استفاده نمایید. خصوصا برخی از پرینتر ها، با داشتن نرم افزار های مخصوص امکان عیب یابی سریع و تخصصی مشکلات ایجاد شده در دستگاه را امکان پذیر می کنند. در نتیجه می توان با کمک آن ها، مشکلات مختلف اعم از آفلاین شدن پرینتر در ویندوز را تشخیص داد و مشکل را برطرف کرد.

چنانچه پرینتر شما دچار ایراد سخت افزاری یا نرم افزاری شده باشد و به این دلایل در ویندوز قابل دسترسی نباشد، کافی است با مرکز ما تماس بگیرید تا تکنسین های واحد تعمیرات پرینتر شما را راهنمایی کنند. 

5/5 (2 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

یک × پنج =