اشتراک گذاری

علت کج چاپ کردن پرینتر

یکی از مشکلات رایجی که کاربران پرینترها ممکن است با آن مواجه شوند، کج چاپ کردن صفحات است. این مشکل می‌تواند به دلایل متعددی رخ دهد و کیفیت چاپ را به‌طور قابل توجهی تحت تأثیر قرار دهد. از جمله عواملی که می‌تواند منجر به این مشکل شود، عدم تطابق صحیح کاغذ در سینی، مشکلات مربوط به تنظیمات چاپگر، یا خرابی‌های مکانیکی در دستگاه است. در این مقاله، به بررسی علل احتمالی کج چاپ کردن پرینتر و راهکارهای موثر برای رفع این مشکل می‌پردازیم تا کاربران بتوانند با بهره‌گیری از این راهنمایی‌ها، کیفیت چاپ خود را بهبود بخشند و از عملکرد بهینه دستگاه خود اطمینان حاصل کنند.

کج چاپ کردن پرینتر

دلایل اصلی کج چاپ کردن پرینتر

در ادامه در مورد چند دلیل اصلی کج پرینت گرفتن پرینتر توضیح می دهیم.

1. تنظیم نبودن کاغذ در سینی پرینتر

اولین و راحت ترین موردی که باید دقت کنید، آن است که بررسی کنید کاغذ را به درستی در سینی پرینتر قرار داده اید یا خیر.

2. کیفیت کاغذ

جنس و کیفیت کاغذ یکی از مواردی است که می تواند در پرینت گرفتن صحیح بسیار موثر باشد. گاهی وزن زیاد کاغذ ممکن است موجب کج چاپ کردن پرینتر شود. همچنین مرطوب بودن کاغذ می تواند موجب شود کاغذ از حالت عادی خارج شده و این مشکل به وجود آید.

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید: دلایل سایه انداختن پرینتر

3. تنظیم نبودن جهت کاغذ

گاهی ممکن است جهت کاغذ درست نباشد و همین موجب کج چاپ کردن پرینتر شود. برای اطمینان از درست قرار دادن کاغذ، وارد تنظیمات چاپگر شوید و گزینه Paper را انتخاب کنید. سپس دقت کنید که در گزینه Image Orientation، تنظیمات همسو با جهت قرار گرفتن سند در دستگاه کپی باشد.

4. تنظیم نبودن حاشیه ها

قبل از اینکه چاپ را انجام دهید، حتما حاشیه سند و تنظیمات مرتبط با اندازه کاغذ را بررسی کنید. با این کار مطمئن شوید که جهت چاپ و همچنین اندازه کاغذ متناسب و سازگار است.

5. کج چاپ کردن پرینتر؛ نرم افزار چاپگر

گاهی این امکان وجود دارد که نرم افزاری که شما برای چاپگر خود استفاده می کنید، اندازه و حالت مناسب را برای کاغذتان ارائه نمی دهد. برای بررسی این مورد، در زمان انتخاب پرینتر، گزینه Office را انتخاب کنید و صفحه را به صورت پیش نمایش مشاهده نمایید تا مطمئن شوید کاغذ در حالت درست قرار دارد.

6. تنظیم نبودن کاغذ در درایور پرینتر

تنظیم نبودن کاغذ در درایور ممکن است یکی از موارد مهمی باشد که موجب کج چاپ کردن پرینتر شود. اگر می خواهید این تنظیمات را بررسی کنید، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

  • وارد منوی درایور شوید و سپس تنظیمات کاغذ را بررسی نمایید. در این قسمت، مطمئن شوید که اندازه کاغذ، نوع کاغذ و جهت چاپ به درستی تنظیم شده اند و کاغذی که در درایور قرار داده اید به همان میزان تنظیم شده در دستگاه است.
  • حالا روی یک صفحه، پرینت را چک کنید تا مطمئن شوید تنظیمات را درست انجام داه اید.
  • اگر هنوز مشکل وجود دارد، ممکن است نیاز به این داشته باشید که درایور را به روز رسانی کنید. برای این کار می توانید وارد سایت تولید کننده پرینتر شده و نسخه آخر درایور را دانلود کرده و نصب کنید.

همچنین می توانید تنظیمات پرینتر را بررسی کنید. به این معنی که در گزینه Fit to page ، اندازه کاغذ انتخابی باید با دستگاه پرینتر متناسب باشد.

این آموزش برای شما مفید خواهد بود: آموزش اشتراک گذاری پرینتر در ویندوز 10

7. ایراد در کار کاغذ کش

یکی از مشکلات دیگر که می تواند موجب کج چاپ کردن پرینتر شود، خرابی دستگاه کاغذ کش است. عملکرد غلط کاغذ کش می تواند موجب کج شدن کاغذ و بنابراین کج پرینت شدن مطالب شود. برای مثال، ممکن است بخش هایی از کاغذ کش مانع ورود صحیح کاغذ شوند یا از ورود صاف کاغذ جلوگیری کنند.

8. کج چاپ کردن پرینتر؛ کارتریج

یکی دیگر از مواردی که ممکن است موجب کج چاپ کردن پرینتر شود، وجود اختلال در کارتریج است. برای مثال ممکن است شما کارتریج را شارژ کرده اید، اما آن را درست جایگذاری نکرده باشید. همچنین، ممکن است در زمان جایگذاری، گیره مربوط به آن شکسته باشد.

در این موارد باید دستگاه را باز کنید و از این که کارتریج را درست قرار داده اید، مطمئن شوید. همچنین شکستگی در گیره را بررسی کنید. در صورت شکستگی گیره به مرکز خدمات مرتبط با تعمیر پرینتر مراجعه کنید.

رفع مشکل کج چاپ کردن پرینتر

در بالا موارد مختلفی را که موجب کج چاپ کردن پرینتر می شود، بیان کردیم. اگر وجود ایراد، مرتبط با تنظیمات باشد، می توانید آن را برطرف کنید. همچنین اگر کاغذتان مناسب نیست با تعویض کاغذ می توانید مشکل را حل نمایید. اما اگر وجود این ایراد به دلیل قطعات دستگاه باشد، بهتر است از مراکز معتبر و افراد با تجربه کمک بگیرید، تا مشکل شما را به درستی تشخیص داده و آن را برطرف کنند.

امتیاز شما به این نوشته

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

1 × سه =