اشتراک گذاری

دلایل سایه انداختن پرینتر و روش های رفع آن

کیفیت چاپ در پرینتر از مهم ترین دغدغه هایی است که کاربران این دستگاه دارند. کیفیت چاپ می تواند به موارد مختلفی بستگی داشته باشد و متاثر از موارد متعددی ممکن است این کیفیت کاهش یافته و از بین برود. مدل دستگاه و کیفیت کارکرد آن اولین و مهم ترین چیزی است که می تواند در کیفیت چاپ تاثیر داشته باشد. با این حال بی کیفیتی مشاهده شده در پرینت های گرفته شده با دستگاه ممکن است به دلیل بروز یک سری مشکلات ایجاد شده باشد.

خط انداختن و سایه انداختن پرینتر یکی از این حالت ها است. سایه انداختن چاپگر می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. این مشکل می تواند راه کار های متفاوتی نیز برای رفع شدن داشته باشد و تنها باید دید که دقیقا علت سایه انداختن پرینتر مورد نظر چیست. در ادامه با ما همراه باشید تا با بررسی دلایل این که چرا پرینتر مورد نظر سایه می اندازد، راه کار های موجود برای رفع آن را نیز توضیح دهیم. اما پیش از آن ببینیم سایه انداختن دقیقا به چه معناست.

سایه انداختن پرینتر

چطور پرینتر روی برگه های چاپ شده سایه می اندازد؟

برای تعمیر پرینتر مورد نظر باید مشکل دقیقا عیب یابی شود. در خصوص سایه انداختن پرینتر دقیقا زمانی که روی برگه ها یک سری خطوط اضافه دیده شود، می توان گفت که دستگاه دچار مشکل شده و نیاز به بررسی تخصصی تر و تعمیرات حرفه ای دارد. این خطوط می توانند یک سری خط های موازی مشکی باشند که در کناره ها، وسط برگه و بخش های مختلف صفحه مشاهده می شوند و کیفیت چاپ را کاهش می دهند.

البته اگر بخشی از صفحه کم رنگ تر باشد یا این که لکه هایی روی متون سند پرینت شده مشاهده شود هم می توان گفت پرینتر سایه انداخته است. در مواردی نیز بعد از چاپ سند، متون کم رنگ ترند و از طرفی هم زیر آن ها یک سایه کم رنگ که تکرار خود آن متن ها است مشاهده می شود. با دیدن هر یک از این موارد که روی کیفیت چاپ تاثیر منفی دارند، می توان گفت دستگاه دچار مشکل سایه اندازی شده است.

سایه انداختن پرینتر به چه دلایلی ایجاد می شود؟

در بیشتر مواقع سایه انداختن چاپگر هیچ دلیلی ندارد جز مشکلاتی که در کارتریج دستگاه ایجاد شده است. همان طور که می دانید کارتریج ها اصلی ترین قطعه در پروسه چاپ و پرینت هستند و تاثیر مستقیمی روی کیفیت پرینت می گذارند. در صورت مشکل داشتن دستگاه در بخش کارتریج آن، مانند بی کیفیت بودن یا اصل نبودن کارتریج، کثیفی رول فوم در کارتریج و … بعد از پرینت گرفتن صفحات یک سری سایه های کم رنگ که تکراری از متن سند چاپ شده هستند، زیر آن ها دیده می شود.

البته خط افتادن روی برگه ها یا چاپ نشدن بخشی از سند هم جزئی از این حالت است. زمانی که جوهر و تونر مصرفی در کارتریج دستگاه کیفیت خوبی ندارد و از مواد مصرفی غیر اصل و نامناسب استفاده شود، باز هم با مشکل سایه انداختن پرینتر مواجه خواهیم شد. دلایل دیگر بروز این مشکل در پرینتر های مختلف می تواند به درام پرینتر مربوط باشد. مشکلات کیت تصویر پرینتر، بروز نوسان در جریان برق دستگاه، خرابی و بروز مشکل در سایر قطعات دخیل در چاپ، کثیفی پرینتر و … همگی از مهم ترین دلایلی هستند که به دنبال آن پرینتر سایه می اندازد.

چگونه می توان مشکل سایه انداختن پرینتر را برطرف کرد؟

برای رفع مشکل سایه انداختن چاپگر ابتدا باید دید دقیقا دلیل بروز مشکل چیست و ایراد های کدام قطعه موجب بروز این مشکل در چاپ شده است. معمولا دستگاه هایی که با مشکل سایه انداختن مواجه می شوند نیاز به سرویس شدن دارند که بهتر است برای این مورد از مراکز تعمیرات تخصصی پرینتر مانند مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید. علاوه بر این شاید به شارژ کارتریج یا تعویض آن نیاز باشد.

تمیز کردن دستگاه و قطعات مختلفی که در پروسه پرینت دخیل هستند، مانند درام، غلتک و کارتریج از دیگر راه کار هایی است که می توان برای رفع مشکل سایه انداختن پرینتر از آن ها استفاده کرد. در نهایت نیز شاید به تعویض یک سری قطعات دستگاه یا تعمیر بخش هایی از آن نیاز باشد که با مراجعه به یک مرکز تعمیرات تخصصی می توان به این مهم دست یافت. در ادامه برخی از راه کار هایی که می توانید دنبال کنید را بررسی کرده ایم.

تمیز کردن و سرویس کامل پرینتر

دستگاه هایی مانند پرینتر و دستگاه های کپی به دلیل نوع عملکرد شان و موادی که با آن سر و کار دارند و خصوصا به دلیل این که معمولا دائمی در حال استفاده شدن هستند، همیشه نیاز به سرویس شدن دارند. با تمیز کردن مداوم و منظم آن ها می توان از بروز مشکلات مختلف در این دستگاه ها، از جمله سایه انداختن پرینتر جلوگیری کرد. تمیز کردن پرینتر باید حتما با دقت و مطابق اصول انجام شود و در زمان انجام این کار باید حتما دستگاه خاموش باشد و از برق نیز کشیده شده باشد.

باید از یک دستمال خشک، تمیز و بدون پرز برای تمیز کردن دستگاه استفاده کرد و به هیچ عنوان نباید از مواد شوینده و شیمیایی برای تمیزکاری و سرویس پرینتر استفاده شود. در این تمیز کاری باید گرد و خاک، جوهر و تونر های اضافی و پرز ها و باقی مانده های کاغذ از دستگاه پاک شود. این کار نه تنها برای رفع مشکل سایه انداختن چاپگر، بلکه در کل برای افزایش کیفیت چاپ و بهبود عملکرد دستگاه امری ضروری است.

تمیز کردن غلتک پرینتر

یکی دیگر از قطعاتی که مشکلات آن خصوصا کثیف بودنش می تواند موجب شود پرینتر روی برگه ها سایه بیاندازد، غلتک است. تمیز کردن و سرویس این قطعه کار آسانی نیست و معمولا این کار باید توسط یک تعمیرکار مجرب انجام شود. برای تمیز کردن غلتک معمولا از یک پارچه بدون پرز تمیز و الکل ایزوپروپیل استفاده می شود. در کنار غلتک معمولا قطعه دیگری به نام کمربند انتقال نیز وجود دارد که برای رفع مشکل سایه انداختن پرینتر باید در صورت وجود این قطعه، آن را هم تمیز کرد. معمولا با تمیز کردن و سرویس غلتک مشکل سایه انداختن چاپگر برطرف می شود.

تمیز کردن درام پرینتر

درام قطعه مهم دیگر موثر در چاپ است. اگر در این قطعه نیز مشکلاتی ایجاد شود می تواند روی کیفیت چاپ تاثیر منفی بگذارد و موجب سایه انداختن پرینتر شود. یونیت درام اگر کثیف باشد می تواند روی برگه های چاپ شده سایه بیاندازد. بنابراین در صورت کثیفی این قطعه باید آن را تمیز کرد. این بخش به دلیل ارتباط مستقیم در پروسه چاپ، دائما در معرض ریختن جوهر و تونر است و به همین دلیل احتمال کثیف بودن آن و در نتیجه سایه انداختن چاپگر زیاد است.

رفع مشکلات کارتریج

همان طور که گفته شد یکی از اصلی ترین دلایل سایه انداختن پرینتر، مربوط به مشکلات کارتریج است. اگر جوهر کیفیت لازم را نداشته باشد و در صورت نیاز به تعویض یا شارژ کارتریج، همچنین اگر رول فوم کارتریج کثیف باشد و به سرویس شدن نیاز داشته باشد، در تمام این حالت ها ممکن است پرینتر سایه بیاندازد و کیفیت چاپ کم شود. بنابراین با شارژ کارتریج، تعویض آن، تمیز کردن رول فوم کارتریج، استفاده از مواد مصرفی با کیفیت و تمیز و استفاده از کارتریج های اصلی و سازگار با دستگاه می تواند مشکل سایه انداختن چاپگر مورد نظر را برطرف کرد.

تعویض قطعات موثر در چاپ

در نهایت بعد از گزینه سرویس کردن دستگاه، تعویض برخی قطعات تاثیر گذار در چاپ می تواند مشکل سایه انداختن پرینتر را برطرف کند. یکی از این قطعات که همان کارتریج است. تعویض درام و یونیت درام، تعویض غلتک و کمربند انتقال، تعویض یونیت فیوز، تعویض مواد مصرفی و حتی تعویض کاغذ های چاپ همگی می توانند برای بهبود کیفیت پرینت و رفع مشکل سایه انداختن پرینتر در نظر گرفته شوند. 

مهم ترین نکته در خصوص تعویض هر یک از این قطعات، استفاده از قطعات اصلی جایگزین است که دقیقا با مدل و برند دستگاه سازگار باشند. علاوه بر این بهتر است حتما از مراکز تعمیرات پرینتر معتبر برای انجام کار های مربوط به تعمیر، سرویس، عیب یابی و تعویض قطعات دستگاه تان کمک بگیرید.

امتیاز شما به این نوشته

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

1 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

  • کافی نت

    با سلام با توجه به اینکه 13 سال در شغل کافی نت هستم و با این مشکلات بارها و بارها مواجه شدم و خواهم بود ، اما توضیحات بسیار کامل و جامع بود . باتشکر

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

سیزده − 10 =