اشتراک گذاری

آموزش نحوه تمیز کردن درام دستگاه کپی

دستگاه کپی یکی از دستگاه های پر کاربرد در مکان های متفاوتی همچون دانشگاه ها و سازمان ها است. این دستگاه نیز مانند هر ماشین دیگری به سرویس شدن نیاز دارد. به منظور حفظ کیفیت چاپ دستگاه و بهینه سازی عملکرد آن، تمیز کردن درام دستگاه کپی یکی از اساسی ترین راهکار ها است.

دستگاه کپی یکی از کاربردی ترین دستگاه هایی است که در ادارات، دانشگاه ها، سازمان های مختلف، شرکت ها و حتی در کنار کامپیوتر های شخصی در خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه قطعات و اجزای متعددی دارد که نحوه نگهداری و کار با آن ها در دوام دستگاه کپی و کارکرد بهینه آن تاثیر زیادی دارد.

در بین قطعات مختلف، درام دستگاه کپی یکی از قطعات اصلی و تاثیر گذار در نحوه کارکرد دستگاه است. این قطعه به مراقبت و سرویس های مختلفی نیاز دارد. در مواردی در بازه های زمانی مشخصی درام ماشین کپی نیاز به تمیز شدن دارد. در نتیجه تمیز کردن درام دستگاه کپی فرایندی است که داشتن آگاهی لازم در خصوص آن برای کسانی که با این دستگاه کار می کنند اهمیت زیادی دارد. در نتیجه در این جا می خواهیم در خصوص راهکار هایی که می توان برای تمیز کردن درام دستگاه کپی به کار برد صحبت کنیم.

چرا دستگاه کپی نیاز به تمیز شدن دارد؟

به صورت کلی، دستگاه کپی نیز مانند هر دستگاه دیگری نیاز به یک سری سرویس ها دارد و باید در دوره های منظمی دستگاه سرویس شود. این سرویس ها گاهی مربوط به تعویض برخی از قطعات است، مانند تعویض درام دستگاه کپی و گاهی نیز سرویس ها شامل تعمیر برخی قطعات می شود. برای اطلاعات بیش تر در خصوص تعمیرات این دستگاه ها می توانید به مقاله تعمیر دستگاه کپی مراجعه کنید.

 با این حال اما اگر حتی هیچ قطعه ای نیاز به تعمیر و تعویض نداشته باشد، دستگاه کپی شما به صورت معمول نیاز به تمیز شدن دارد. دلیل این امر هم وجود حجم بالای ذراتی است که در اثر کار مداوم دستگاه در آن جمع می شود. در نتیجه اگر می خواهید دستگاه کپی شما برای مدت زمان بیش تری دوام داشته باشد و به درستی کار کند، باید در دوره های منظمی این دستگاه را تمیز کنید. به این ترتیب هم از زود خراب شدن دستگاه جلوگیری می کنید و هم کیفیت کپی ها دقیقا مانند روز اول باقی می ماند.

درام دستگاه کپی چه اهمیتی دارد؟

درام در دستگاه های کپی نقش هسته مرکزی دستگاه را ایفا می کند. در واقع هر گونه اختلالی در عملکرد این قطعه، عملکرد دستگاه را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. اگر به موقع درام دستگاه را تمیز نکنید، شاهد افت شدید در کیفیت چاپ دستگاه خود خواهید بود. علاوه بر این، سرویس نشدن درام به مرور زمان ممکن است این قطعه را از کار بیاندازد.

درام ماشین کپی با نور فشرده شده ای کار می کند. این قطعه غلتک مانند با موادی پوشانده شده است که به شدت به نور حساس اند. با حرکت این غلتک فلزی، فوتون های نوری پاشیده شده به این مواد حساس موجب پدیدار شدن خطوط چاپ روی کاغذ می شوند. در نتیجه این قطعه حساسیت بالایی دارد. اگر تمیز نشود و از آن مراقبت های لازم صورت نگیرد، خطوط چاپ شده روی کاغذ بهم ریخته و نامتناسب خواهد بود.

چگونگی تمیز کردن درام دستگاه کپی

این کار به دقت و حساسیت بالایی نیاز دارد. چرا که این قطعه حساسیت بسیار بالایی دارد و هر گونه فشار و ضربه ای به راحتی به آن آسیب می رساند و می تواند موجب شکسته شدن درام ماشین کپی شود.در نتیجه اگر تخصص و مهارت کافی را ندارید، بهتر است این کار را به متخصصان و تعمیرکاران حرفه ای دستگاه های کپی بسپارید.

نیروهای مجرب ما در مرکز تعمیرات تخصصی می توانند در اسرع وقت خدمات بهینه ای در این خصوص را به شما ارائه دهند. اما با این حال اگر تا حدودی با این دستگاه ها آشنایی لازم را دارید، می توانید با گذراندن قدم به قدم مراحل زیر، اقدام به تمیز کردن درام دستگاه کپی خود کنید.

مراحل تمیز کردن درام ماشین کپی

در قدم اول برای تمیز کردن درام، باید دستگاه کپی خود را کاملا خاموش کرده و تمامی اتصالات برق آن را قطع کنید. همچنین بهتر است کلیه کابل ها و سیم های دستگاه را نیز جدا کنید. در مرحله بعدی دستگاه خود را باز کنید. اگر می دانید درام دستگاه در کدام قسمت است آن را جدا کنید. در غیر این صورت با مراجعه به دفترچه راهنمای دستگاه کپی خود، محل قرار گیری درام دستگاه کپی را پیدا کنید. در اکثر دستگاه های کپی محل قرار گیری درام ماشین کپی در مجاورت تونر کارتریج است.

برای جدا کردن درام نهایت دقت و آرامش را به خرج دهید، چرا که این قطعه حساسیت بالایی دارد. در ادامه یک نوار پلاستیکی در دستگاه وجود دارد که به آن نوار میلار می گویند. از این نوار می توانید برای پاک کردن تونر های اضافی که روی سطح درام وجود دارد استفاده کنید. در مرحله بعدی می توانید با کمک الکل و یک پارچه نرم می توانید هر گونه ذرات و آلاینده اضافی روی درام را تمیز کنید. در نهایت بعد از تمیز شدن کامل درام، آن را سر جای خود گذاشته و درب دستگاه را کامل ببندید.

-

چه زمانی متوجه شویم که درام دستگاه فتوکپی نیاز به تمیز شدن دارد؟

در کل توصیه می شود فرایند سرویس کردن دستگاه و خصوصا تمیز کردن درام دستگاه کپی خود را به صورت متوسط هر ماه حداقل یک بار درام دستگاه را جدا کرده و آن را بررسی کنید. اگر ذرات و گرد و غبار اضافی روی درام دستگاه وجود داشت، آن را تمیز کنید. در غیر اینصورت اگر شاهد هر گونه اختلالی در عملکرد دستگاه خود بودید، بهتر است درام را بررسی کنید.

منظور از اختلال، کاهش کیفیت چاپ و خط دار شدن چاپ است. اگر در چاپ دستگاه هر گونه حالت غیر معمولی را دیدید، قبل از هر گونه تعمیر یا تعویض قطعه ای، توصیه می شود اول درام دستگاه کپی خود را جدا کرده و آن را به دقت و به آرامی تمیز کنید. در بسیاری از موارد با همین کار ساده مشکل دستگاه برطرف می شود.

در هنگام سرویس کردن دستگاه کپی توجه به موارد زیر ضروری است

اول از همه این که درام دستگاه های کپی بسیار حساس است و برای تمیز کردن آن باید مهارت کافی داشته باشید. از طرفی برخی از دستگاه ها دستورالعمل های مخصوص به خود را دارند. به همین جهت حتما قبل از هر کاری دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه کنید.

تا جای ممکن سعی کنید از نمایندگی های مرتبط با دستگاه کپی خود کمک بگیرید تا از وارد شدن آسیب های ناخواسته به دستگاه جلوگیری کنید.

در نظر داشته باشید برخی از دستگاه ها مجهز به درام هایی هستند که به صورت خودکار تمیز می شوند و نیازی به تمیز کردن دستی مداوم ندارند.

بعد از تمیز کردن درام دستگاه کپی، قبل از این که به صورت مجدد دستگاه را برای چاپ استفاده کنید، بهتر است یک نمونه آزمایشی را چاپ کرده تا از صحت نصب و کارکرد درام مطمئن شوید.

در هنگام تمیز کردن درام ماشین کپی، به هیچ عنوان عجله نداشته باشید و این کار را به آهستگی هر چه تمام تر انجام دهید. انجام حرکت های سریع و پر فشار می تواند به درام آسیب برساند. از همه مهم تر این که از تماس دست های تان با سطح درام دستگاه کپی خودداری کنید و از مواد پاک کننده مختلف استفاده نکنید.

در زمان خارج کردن درام و تمیز کردن آن، دقت کنید حتما نور محیط را تا جای ممکن کم کنید و از تابیدن نور مستقیم و شدید به درام ماشین کپی جلوگیری کنید. از آن جایی که عملکرد این دستگاه با نور های لیزری است، تابش نور می تواند عملکرد آن را تحت تاثیر قرار دهد.

شاید درام دستگاه نیاز به تعویض داشته باشد

در مواردی اختلالات ایجاد شده در فرایند چاپ و کپی دستگاه، حتی با سرویس شدن کامل ماشین و تمیز کردن درام دستگاه کپی نیز برطرف نمی شود. در نتیجه بعد از تمیز کردن درام دستگاه و راه اندازی مجدد آن باز هم چاپ با کیفیتی را شاهد نیستیم.

این حالت معمولا در مواردی رخ می دهد که دستگاه برای مدت زمان زیادی سرویس نشده و میزان ذرات انباشته شده بسیار بالا است همچنین ممکن است مدت زمان بسیار زیادی از زمان کارکرد درام دستگاه گذشته باشد و عمر مفید آن به اتمام رسیده باشد. در این مواقع تنها راه حل تعویض درام دستگاه کپی است. این کار مراحل تخصصی و دقیق تری را نیاز دارد که متخصصین ما در مرکز تعمیرات تخصصی می توانند به شما کمک کنند. برای کسب اطلاعات بیش تر در این خصوص می توانید به مقاله آموزش تعویض درام دستگاه کپی مراجعه کنید.

امتیاز شما به این نوشته

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

هفده − 6 =