اشتراک گذاری

همه چیز درباره مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر

هر کاربر دستگاه پرینتر حداقل یک بار با مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر مواجه شده است. این مشکل می تواند باعث هدر رفتن زمان شما شود و برای شما بار مالی نیز به همراه داشته باشد. در این مقاله با ما باشید تا با دلایل جمع شدن کاغذ در پرینتر و روش های حل این مشکل آشنا شوید.

اگر شما هم جزو کسانی باشید که در زندگی روزمره با پرینتر ها سر و کار دارید قطعا با مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر و روشن شدن چراغ هشدار روی پنل آن برخورد کرده اید. فرقی نمی کند که شما از پرینتر های یک کاره استفاده می کنید یا چند کاره، این مشکل گاها به صورت مکرر پیش آمده و علاوه بر اسراف در مصرف کاغذ و ایجاد هزینه، زمان شما را نیز هدر می دهد. اما این مشکل چرا پیش می آید؟ و راه حل آن چیست؟ با ما باشید تا اطلاعات کاملی در این خصوص کسب کنید.

همه چیز درباره مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر

علت گیر کردن کاغذ در پرینتر

اگر بخواهیم مشکل جمع شدن کاغذ در پرینتر را حل کنیم ابتدا باید علت آن را شناسایی کنیم و تا حد امکان از آن دوری کنیم. این مشکل به چند دلیل ممکن است رخ دهد که باید با آن ها آشنا شوید.

کیفیت کاغذ اولین عامل گیر کردن کاغذ در پرینتر

در مرحله اول علت مشکل جمع شدن کاغذ در پرینتر می تواند به علت کیفیت کاغذ مورد استفاده باشد. اگر به تازگی برند کاغذ مورد مصرف خود را تغییر داده اید و به صورت مکرر با این مشکل مواجه می شوید حدس اول این است که مشکل از کاغذ است. اگر کاغذی که استفاده می کنید کیفیت مطلوبی نداشته باشد یا چروک و دارای تا خوردگی باشد عموما کاغذ در دستگاه گیر می کند و دستگاه متوقف می شود. بنا بر این ابتدا به سراغ کاغذ های خود رفته و آن ها را از لحاظ کیفیت و بدون تاخوردگی بودن بررسی کنید. همچنین توجه داشته باشید که کاغذ های دارای منگنه یا چسب نیز در بیش از نود درصد مواقع در دستگاه گیر می کنند بنابراین باید از استفاده از آن ها خودداری کنید.

این مقاله برای شما مفید است : چه کاغذهایی در صنعت چاپ و پرینتر کاربرد دارد؟

خرابی قطعات، عامل دوم گیر کردن کاغذ در چاپگر

دلیل دیگری که می تواند منجر به گیر کردن کاغذ در پرینتر شود خرابی قطعات و سخت افزار دستگاه است. بنابراین باید سخت افزار های دستگاه را چک کنید. از آن جا که سینی ورودی کنترل ورود کاغذ به داخل دستگاه پرینتر را بر عهده دارد، خرابی یا عدم توازن دسته های آن می تواند باعث گیر کردن کاغذ در چاپگر شود. بنابراین در طی چک کردن قطعات دستگاه حتما سینی ورودی پرینتر را نیز چک کنید.

در هنگام جمع شدن کاغذ در پرینتر چه کنیم؟

اگر با این مشکل در پرینتر مواجه شدید باید طبق دستورالعمل زیر پیش بروید:

  • کار خود را متوقف کرده و سعی در ادامه پرینت خود نداشته باشید. ابتدا باید کاغذ یا کاغذ هایی را که در پرینتر گیر کرده اند خارج کنید.
  • ابتدا محل کاغذ گیر کرده را پیدا کنید. کاغذ می تواند در محل ورودی و خروجی یا محل سینی تغذیه خودکار گیر کرده باشد. برای این کار درب های پرینتر و بخش تعذیه خودکار پرینتر را باز کنید. با توجه به مدل های مختلف در برندهای دستگاه کپی مورد استفاده ممکن است که محل گیر کردن کاغذ در پرینتر روی پنل نمایشگر آن نشان داده شود. در این گونه موارد می توانید از اطلاعات موجود روی پنل کمک بگیرید و به سراغ درب مشخص شده بروید، آن را باز کنید و کاغذ را پیدا کنید. در برخی موارد نیز ممکن است با توجه به محل گیر کردن کاغذ و نوع پرینتر برای دسترسی به کاغذ گیر کرده نیاز به خارج کردن کارتریج دستگاه داشته باشید.
  • پس از پیدا کردن محل کاغذ حال نوبت خارج کردن کاغذ گیر کرده است. اما قبل از آن بهتر است کمی صبر کنید تا دمای قطعات دستگاه پایین بیاید. برای بیرون آوردن کاغذ به هیچ عنوان نباید از زور و فشار استفاده کنید. اولین نکته در مواجهه با مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر صبر و حوصله است. عجله شما و سعی در خارج کردن کاغذ با فشار می تواند منجر به پاره شدن کاغذ شود و در آن صورت باید یک تعمیرکار برای خارج کردن کاغذ وارد عمل شود. پس با صبر و حوصله سعی کنید کاغذ را از محل بیرون بکشید. سعی کنید این کار را از مسیر خروج انجام دهید زیرا برعکس چرخیدن غلتک های دستگاه به مرور زمان می تواند باعث کاهش عمر مفید دستگاه شود. با هر دو دست کاغذ را کمی در مسیر خروج بکشید و آن را خارج کنید. اگر کاغذ گیر کرده پاره شد و نتوانستید آن را با دست خارج کنید می توانید از موچین برای خارج کردن تکه های باقیمانده استفاده کنید.
  • حال اگر کارتریج دستگاه را خارج کرده اید آن را در جای خود قرار دهید، درب های پرینتر را بسته و آن را روشن کنید. اگر تعداد کپی یا پرینت بالایی دارید بهتر است به عنوان تست ابتدا یک صفحه پرینت یا کپی گرفته سپس بقیه موارد را نیز کپی بگیرید.

پس از خارج کردن کاغذ گیر کرده با خطای گیر کردن کاغذ چه کنیم؟

در برخی موارد ممکن است پس از برطرف کردن مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر و روشن کردن چاپگر دستگاه باز هم ارور بدهد. در این گونه موارد نیاز است که دستگاه را ریست کنید. برای ریست کردن پس از روشن کردن دستگاه پریز آن را از برق خارج کنید و پس از مدت یک دقیقه دوباره پریز را به برق وصل کنید. حال پرینتر را روشن کنید و به کار خود ادامه دهید. برای تعمیر پرینتر خود با ما تماس بگیرید.

سخن آخر

گیر کردن کاغذ در پرینتر مشکل معمولی است و تقریبا برای تمامی استفاده کنندگان این دستگاه ها پیش می آید. برای جلوگیری از مواجه شدن با این مشکل بهتر است از یک تعمیرکار متخصص بخواهید به صورت دوره ای پرینتر شما را سرویس کند. در صورت برخورد با مشکل جمع شدن کاغذ در پرینتر عموما با روش های گفته شده در این مقاله شما باید بتوانید این مشکل را حل کنید. اما چنانچه پس از طی کردن مسیر باز هم مکررا با این مشکل دست و پنجه نرم می کنید بهتر است از یک تعمیر کار متخصص در این زمینه کمک بگیرید. 

امتیاز شما به این نوشته

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩