اشتراک گذاری

چه کاغذهایی در صنعت چاپ و پرینتر کاربرد دارد؟

متخصصان در صنعت چاپ و پرینتر به طور معمول توجه خود را به انواع مختلف کاغذ های مورد استفاده در این صنعت اختصاص می‌دهند. کاغذ های مناسب پرینت برای یک پروژه چاپی یا پرینتر می‌تواند به کیفیت نهایی محصول و تأثیر آن بر تجربه مخاطبان بسیار مهم و تاثیر گذار باشد.

چه کاغذهایی در صنعت چاپ و پرینتر کاربرد دارد؟

ساخت کاغذ

برای ساخت کاغذ، الیاف سلولزی از منابع طبیعی مانند چوب و پنبه استخراج می‌شوند. این الیاف با آب ترکیب شده، تخت شده، خشک شده و سپس به ورقه‌ هایی برش داده می‌شوند. برای انواع مختلف کاغذ ها تغییراتی وجود دارد و بسیاری از آن ها ویژگی ‌های مختلفی دارند. اما هر نوع کاغذی وزن، نوع پردازش بخصوص و منحصر به فرد خود را دارد. در این اینجا ، ما به بررسی انواع مختلف کاغذ های مورد استفاده در صنعت چاپ و پرینتر خواهیم پرداخت و ویژگی‌های هر نوع کاغذ را برای کاربرد های مختلف تشریح خواهیم کرد. با نمایندگی تعمیر دستگاه کپی همراه شوید.

روش های چاپ موثر در انتخاب کاغذ های مناسب چاپ و پرینت

سه نوع اصلی از فرآیند های چاپ شامل چاپ لیتوگرافی دستگاهی، چاپ دیجیتال و چاپ صفحه‌ای هستند. عملیات پایانی ممکن است در هنگام خروج محصول از دستگاه چاپ انجام شود (در خط)، اگرچه بسیاری از این عملیات در زمانی انجام می‌شوند که محصول از دستگاه چاپ خارج می‌شود (خارج از خط).

وزن کاغذ در مقابل ضخامت کاغذ

برای آشنایی با کاغذ های مناسب پرینت لازم است در مورد وزن و ضخامت کاغذ بیشتر بدانیم.  بسیاری از مردم وزن کاغذ را با ضخامت کاغذ اشتباه می‌گیرند. وزن کاغذ به واحد GSM اندازه‌گیری می‌شود در حالی که ضخامت کاغذ به واحد میکرون اندازه‌گیری می‌شود. در تعریف فنی، وزن کاغذ یا گراماژ “وزن یک برگ کاغذ با مساحت سطح یک متر مربع” است، یا به عبارت ساده ‌تر، گرم بر متر مربع، بنابراین از اختصار GSM استفاده می‌شود. 

در مقابل، میکرون (کوتاه‌ ترین واحد میکرومتر) به ضخامت اشاره دارد. یک میکرون یک میلیون متر از متر است. ممکن است از دو نوع کاغذ با وزن 160 گرم بر متر مربع استفاده کنید که خیلی متفاوت هستند. یک کاغذ ممکن است دارای مواد نسيجی ضخیم باشد که حاوی هوا و حجم هستند. کاغذ دیگر ممکن است کالن دار باشد که شامل فشردن کاغذ با رولر های فشار بالا است. هر دو به عنوان کاغذ موجود با وزن 160 گرم بر متر مربع دسته‌ بندی می‌شوند اما بطور کلی بسیار متفاوت بنظر می‌آیند.

آموزش تمیز کردن کاغذ کش پرینتر در این مقاله

وزن و ضخامت تأثیری بر تراکم و سطح کاغذ دارند. به طور کلی، هرچه کاغذ سنگین‌ تر باشد، بیشتر لوکس و گران ‌تر به نظر خواهد رسید. اما ممکن است تحت تأثیر شرایط دیگری قرار بگیرد. ضخامت و وزن کاغذ با افزایش محتوای الیاف چوبی بالاتر شود؛ نوع پردازش ممکن است تراکم کاغذ را تحت تأثیر قرار دهد؛ و برخی پردازندگان کاغذ افزودنی ‌هایی به ماده الیافی اضافه می‌کنند تا نتایج مختلف کاغذ به دست آورند. 

کاغذ دستگاه نسخه ‌برداری در وزن کاغذ پایین تری حدود 60 گرم بر متر مربع یافت می‌شود، کتاب ‌ها و کاغذ های شرکتی حدود 90-120 گرم بر متر مربع دارند. کارت‌ های تجاری و تبلیغاتی در طیف “تخته” با وزن حدود 400-450 گرم بر متر مربع جای می‌گیرند. پوستر ها نیز در حدود 170-200 گرم بر متر مربع قرار دارند.

انواع مختلف کاغذ ها مناسب در صنعت چاپ و پرینت

1 . کاغذ مات و کاغذ براق

کاغذ مات :

این نوع کاغذ از  کاغذ های مناسب پرینت دارای یک سطح نرم و خام است که تأثیر نور را کاهش می‌دهد. این کاغذ مناسب برای چاپ کتب و متون بزرگ است و از آن برای محصولات در شرایط نوری ضعیف نیز می‌توان استفاده کرد. دارای ساختار نرم میباشد  بنابراین نوشتن روی آن آسان است، مخالف کاغذ براق. این کاغذ برای نمایش ‌ها در شرایط نوری طبیعی قوی مناسب است و همچنین انتخاب خوبی برای محصولات چاپی در شرایط نوری است. برای انتخاب نوع کاغذ برای پرینتر می توانید از کارشناس تعمیر پرینتر مشاوره دریافت کنید.

کاغذ براق :

کاغذ براق دارای یک سطح بسیار براق و صاف است که رنگ‌ ها را جلب و جاذبه ‌ای برای بروشورها و جلد مجلات ایجاد می‌کند. این کاغذ عالی برای چاپ عکس و تصاویر نیز میباشد. کاغذ براق دارای براقیت بسیار بالاست و لمسه نرم دارد. توانایی بازتابی آن باعث می‌شود رنگ‌ ها زنده و جذاب باشند. همانند سطوح دیگر با براقیت، ممکن است به اثرات انگشت روی این گونه از کاغذ ها باقی بماند.

کاغذ ساتینی :

ساتینی یک میانه بین کاغذ مات و کاغذ براق است. این نوع کاغذ دارای سطحی صاف و بدون براقیت است که برای مجلات و محصولات در شرایط نوری مختلف مناسب است.

2 . کاغذ بدون پوشش

بدون پوشش از جمله کاغذ های مناسب پرینت عاری از هر گونه پوشش محافظتی است و معمولاً برای نوشتن و چاپ متن‌ ها و محتوای غیرتجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاغذ های پوشش دار دارای یک لایه بالا از پلیمر محافظ هستند که جوهر را مهر و موم می‌کند و مقاومتی نسبی در برابر آسیب‌ هایی مانند لکه ‌ها و پارگی ‌ها فراهم می‌کند. به همین دلیل نوشتن روی آن دشوار است، زیرا پلیمر جوهر را دفع می‌کند. انتخاب کاغذ بدون پوشش اجازه می‌دهد که جوهر به کاغذ نفوذ کند، اگرچه عدم پوشش به معنای کم‌ دوامی است.

3 . کاغذ های ویژه

کاغذ توازن کربن :

این نوع کاغذ به توازن کربنی که توسط تولید و توزیع کاغذ ایجاد می‌شود، توازن می‌دهد و از انتشار کربن جلوگیری می‌کند. انتخاب این کاغذ در گروه کاغذ های مناسب پرینت به عنوان یک اقدام پایداری محسوب می‌شود. برای کسب‌ وکار هایی که از محصولات چاپی انتخاب می‌کنند، استفاده از کاغذ توازن کربن به طور مستقیم برای محیط زیست مناسب بوده و حفظ آن از آلودگی کمک می‌کند و امکان تعویض انتشار کربن از کاغذ دفتر شما را فراهم می‌آورد. با انتخاب کاغذ توازن کربن، شما از تصمیم خود برای ایجاد تأثیر مثبتی بر تغییرات آب‌ و هوا و کمک به مقابله با آلودگی انجام میدهید.

کاغذ با نشان آبی : 

نشان‌ آبی امکان تشخیص اصالت و کیفیت را فراهم می‌کند. این نوع کاغذ دارای تصویر های مخصوصی است که تنها در نور های خاص قابل رؤیت هستند. نشان‌ گذاری آبی یک روش محبوب برای نمایش خدمات با کیفیت و محافظت از تقلب است.

کاغذ با نشان ‌آبی شامل تصویری شناخته ‌شده است که فقط در نور های خاص قابل رؤیت است توسط فشار دادن مهر یا مهر کربوپارس بر روی کاغذ در فرآیند تولید. نشان‌آبی‌گذاری می‌تواند به کاغذ سه شکل مودار، لهی، یا مشت کار شود. هرچه فرآیند نشان‌ گذاری آبی دقیق تر و در زمان طولانی تری انجام شود، کاغذ ایجاد شده دارای کیفیتی بسیار بالاتری خواهد بود.

4 . کاغذ های ویژه برای چاپ دیجیتال

برای چاپ دیجیتال، انتخاب کاغذ هایی که بتوانند با تکنولوژی چاپ دیجیتال سازگار باشند بسیار مهم است. این کاغذ ها عمدتاً دارای ویژگی‌ هایی همچون سریع خشک شدن و پذیرش جوهر های دیجیتال به خوبی هستند.

5 . کاغذ های ویژه برای چاپ چندرنگ

برای چاپ کردن چند رنگ، کاغذ هایی با توانایی پذیرش جوهر های مختلف و از هم پذیرایی خوبی مورد نیاز است. این نوع کاغذ ها برای چاپ فرآیند چند رنگ بسیار مهم هستند.

6 . کاغذ های مخصوص مصارف خاص

کاغذ های مخصوص بسته ‌بندی ، برای بسته ‌بندی محصولات، انتخاب کاغذ های مقاوم با توجه به محیط و مصرف کننده مهم است.

کاغذ های مخصوص ارتباطات تجاری :

برای ایجاد کارت ‌های تجاری، پاکت ‌ها، و نمونه‌کارها انتخاب کاغذ های مخصوص ارتباطات تجاری ضروری هستند.

امتیاز شما به این نوشته

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩