اشتراک گذاری

بررسی دلیل قفل شدن کارتریج پرینتر و نحوه رفع این مشکل

زمانی که کاربران با پرینتر خود مشغول به کار هستند، ممکن است ارور ها و پیغام های خطایی را در حین استفاده از این دستگاه دریافت کنند. وجود این ارور ها و آشنایی با انواع آن ها به کاربر این امکان را می دهد تا به راحتی و در زمانی کوتاه، مشکل ایجاد شده را رفع کند. یکی از این ارور ها به عنوان یکی از مشکلات رایج پرینتر، مربوط به قفل شدن کارتریج پرینتر است. این مورد یکی از رایج ترین ارور هایی است که ممکن است هر کاربر پرینتری با آن مواجه شود. اما دلیل آن چیست و در صورت بروز آن چه راه حل هایی را می توان پیشنهاد کرد؟ آیا برای تعمیرات تخصصی نیاز به مراجعه به یک مرکز تعمیرات پرینتر معتبر وجود دارد؟ در ادامه با بررسی دلیل یا دلایل اصلی Lock شدن کارتریج پرینتر، به بررسی این موضوع می پردازیم.

قفل شدن کارتریج پرینتر

قفل شدن کارتریج پرینتر به چه صورت است؟

پیش از بررسی دلایل Lock شدن کارتریج پرینتر، بهتر است ببینیم کاربران چگونه متوجه قفل شدن کارتریج دستگاه خود شده و چه مشکلی در دستگاه مشاهده می شود. زمانی که کارتریج در پرینتر مورد نظر قفل می کند، در ابتدا یک پیغام خطا در پرینتر مورد نظر نمایش داده می شود. محتوای این پیغام که متناسب با مدل و نوع پرینتر ممکن است متغیر باشد، در کل این است که کارتریج درون پرینتر قفل شده است.

علاوه بر این ممکن است محتوای پیام به این شکل باشد که به کاربر بگوید یک کارتریج ناسازگار یا تقلبی در دستگاه شناسایی شده است. قفل شدن کارتریج پرینتر در نهایت می تواند کاربری دستگاه را مختل کند. اما دلیل بروز این مشکل که معمولا بعد از یک به روز رسانی سیستم عامل مشاهده می شود، موضوع مهم دیگری است که در ادامه به آن می پردازیم.

عوامل موثر در Lock شدن کارتریج پرینتر

حال بیایید ببینیم که اصلا دلیل قفل شدن کارتریج پرینتر چیست چرا این مشکل برای کاربران ایجاد می شود؟ در درجه اول همان طور که در بالا نیز به آن اشاره شد، معمولا بعد از این که سیستم عامل پرینتر به روز رسانی می شود این مشکل بروز می کند. در درجه بعدی نیز زمانی که کاربران از کارتریج های غیر اصلی یا کارتریج هایی که متناسب با دستگاه نیستند یا دست دوم هستند، استفاده می کنند، ممکن است این خطا ها مبنی بر قفل شدن کارتریج در پرینتر مورد نظر نمایش داده شود. حال با توجه به این موارد، دو گزینه را می توان به عنوان دلایل قفل شدن کارتریج دستگاه مورد نظر در نظر گرفت:

  • تنظیمات حفاظت پرینتر
  • ناسازگاری چیپست یا تراشه کارتریج های استفاده شده

تنظیمات حفاظت پرینتر

هر پرینتری در بخش تنظیمات خود، قسمتی تحت عنوان تنظیمات محافظ پرینتر دارد. در مواقعی که این تنظیمات فعال شده باشد، معمولا ممکن است که پیغام قفل شدن کارتریج پرینتر برای کاربر نمایش داده شود. دلیل این امر هم به آپدیت شدن نرم افزاری در پرینتر های جدید تر بر می گردد. این پرینتر ها زمانی که به اینترنت متصل می شوند، دائما سیستم عامل خود را به روز رسانی می کنند. این مورد در مواقعی می تواند تنظیمات پرینتر را به نحوی تغییر دهد که به دنبال آن این پیغام در دستگاه نمایش داده شود.

علاوه بر این، زمانی که کاربران پرینتر ها، از یک کارتریج جدید که ویژگی ها و مشخصات تازه ای دارد استفاده می کنند یا کارتریج غیر مرتبط با پرینتر را درون آن قرار می دهند، بخش فعال تنظیمات حفاظت پرینتر، با قفل کردن کارتریج سعی در محافظت از عملکرد دستگاه مورد نظر را دارد. به این ترتیب، مشخصه های نرم افزاری و تنظیمات پرینتر را می توان دلیل اول برای Lock شدن کارتریج پرینتر در نظر گرفت.

تاثیر ناسازگاری چیپست یا تراشه کارتریج

در این مورد نیز قفل شدن کارتریج پرینتر به این دلیل اتفاق می افتد که پرینتر مشکلی را در چیپست یا تراشه کارتریج تعبیه شده در دستگاه مورد نظر تشخیص می دهد. زمانی که کارتریج غیر اصلی باشد یا کارتریج اصلی یک پرینتر دیگر ( کارتریج دست دوم ) برای دستگاه استفاده می شود، تنظیمات کارتریج پرینتر یک ناسازگاری را تشخیص داده و بر همین اساس پیغامی مبنی بر قفل شدن کارتریج در دستگاه را نمایش می دهد.

در واقع دلیل این قابلیت در پرینتر ها هم این است که به کاربر در خصوص تقلبی بودن کارتریج هشدار دهد و از طرفی تفاوت بین کارتریج تقلبی با کارتریج سازگار را نیز نشان دهد. کارتریج های تقلبی کلا غیر اصل و نا مطمئن هستند، اما کارتریج های سازگار، کارتریج های اصلی بوده که تخلیه شده و مربوط به پرینتر دیگری بوده اند. به هر حال هر دوی این ها می توانند تنظیمات حفاظت کارتریج را فعال کرده و به دنبال آن Lock شدن کارتریج پرینتر اتفاق بیفتد.

راه حل رفع مشکل قفل شدن کارتریج پرینتر

حال که دلایل اصلی بروز این ارور در پرینتر را مشاهده کردید، به شما می گوییم که چطور می توان این مشکل را در پرینتر مورد نظر برطرف کرد. راه کار موجود در این خصوص، غیر فعال کردن تنظیمات حفاظت پرینتر است. البته که استفاده از کارتریج های اصلی و نوی مختص پرینتر که کیفیت بالایی دارند، می تواند از پایه بروز جلوی بروز این مشکل را بگیرد. برای رفع مشکل قفل شدن کارتریج پرینتر باید تنظیمات حفاظت پرینتر را غیر فعال کنید. برای این کار، می توان هم از طریق تنظیمات کنترل پنل و هم از طریق آدرس IP پرینتر این کار را انجام داد. در ادامه هر دوی این مسیر ها را به صورت مختصر و کوتاه توضیح خواهیم داد.

نحوه غیر فعال کردن تنظیمات حفاظت کارتریج از طریق کنترل پنل

این شیوه مختص پرینتر هایی است که به اینترنت وصل نیستند. در این دسته از دستگاه ها باید در قسمت کنترل پنل دستگاه، بخش Devices & Printers را باز کرد. در این بخش باید مدل پرینتر مورد نظر را انتخاب کرده و بعد از آن در قسمت تولبار دستگاه، گزینه Tab cartridge protection را پیدا کنید. در این قسمت یک گزینه دیگر وجود دارد که با انتخاب آن می توانید این تنظیمات حفاظتی کارتریج را غیر فعال کنید. این گزینه Disable cartridge protection option است که با اعمال تغییرات مورد نظر در این قسمت و ذخیره کردن آن، می توان مشکل قفل شدن کارتریج پرینتر را برطرف کرد.

نحوه غیر فعال کردن تنظیمات حفاظت کارتریج پرینترهای متصل به اینترنت 

برای رفع مشکل قفل شدن کارتریج پرینتر در پرینترهای متصل به اینترنت، در منوی تنظیمات پرینتر باید آدرس IP پرینتر را پیدا کرده و سپس در یک نوار جستجوی مرورگر نوشته شود تا صفحه تنظیمات پرینتر (printer configuration page) مورد نظر باز شود. در این جا بر روی تنظیمات کلیک و cartridge protection را غیرفعال کرد.

نحوه غیر فعال کردن تنظیمات حفاظت کارتریج پرینترهای متصل به اینترنت 

نکات مهم هنگام قفل شدن کارتریج پرینتر

زمانی که این تنظیمات را انجام دادید، احتمال بسیار زیاد مشکل Lock شدن کارتریج پرینتر برطرف خواهد شد. اما این تا زمانی است که پرینتر مجددا به روز رسانی نشود. با هر بار به روز رسانی پرینتر، باز هم تنظیمات دستگاه تغییر کرده و ممکن است مجددا این مشکل در پرینتر مشاهده شود. پیشنهاد می شود برای جلوگیری از این حالت و قفل شدن کارتریج پرینتر، گزینه مربوط به به روزرسانی خودکار و دائمی دستگاه را در بخش وب سرویس پرینتر غیر فعال نمایید.

در نهایت این که کارتریج هایی که یک بار برای دستگاه دیگری استفاده شده و روی آن ها قفل شده اند را نمی توان برای پرینتر دیگری استفاده کرد. به همین دلیل بهتر است از یک کارتریج اصلی و نو برای پرینتر استفاده کنید یا راه حل های شارژ کارتریج پرینتر را دنبال نمایید. در این خصوص می توانید به مقاله زمان مناسب شارژ کارتریج مراجعه کنید.

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

بیست − ده =