اشتراک گذاری

نحوه تنظیم کیفیت چاپ در پرینتر لیزری

اگرچه تنظیم کیفیت چاپ در پرینتر لیزری مهم است اما این فرآیند بسیار ساده بوده و کاربران به راحتی می توانند با چند اقدام ساده به تنظیم کیفیت چاپ در پرینتر لیزری خود بپردازند. پرینترهای لیزری تکنولوژی نسبتا پیشرفته داشته و کیفیت چاپ در آنها نسبت به سایر انواع پرینتر بالاست، اما در همین دستگاه ها نیز امکان تنظیم کیفیت پرینتر فراهم شده و کاربران می توانند به راحتی کیفیت چاپ را مطابق میل خود تغییر دهند.

در ادامه این مقاله با نحوه تنظیم کیفیت پرینت در پرینتر لیزری آشنا خواهید شد. چنانچه در هنگام کار با پرینتر خود متوجه بروز هرگونه ایراد در آن شدید می توانید جهت تعمیر پرینتر با مرکز زودکمک تماس بگیرید.

تنظیم کیفیت چاپ در پرینتر لیزری

مراحل کلی تنظیم کیفیت چاپ در پرینتر لیزری

به طور کلی سه مدل تنظیمات به صورت پیش فرض در پرینتر وجود دارند که عبارتند از تنظیمات مربوط به برنامه کاربردی مورد استفاده برای پردازش، تنظیمات کاغذ و کیفیت سند اصلی که هریک از این موارد در تنظیم کیفیت چاپ در پرینتر لیزری موثر هستند.

اقداماتی نظیر تغییر تنظیمات پیش فرض، تنظیمات کیفیت چاپ، تایید کارتریج، تایید کاغذ، استفاده از دستورالعمل های خاص و تنظیم رزولوشن نه تنها در تنظیم کیفیت پرینت در پرینتر لیزری موثر هستند، بلکه انجام صحیح آنها موجب بهبود عملیات چاپ نیز می شود. در ادامه هر یک از این موارد به صورت کامل توضیح داده شده اند.

تنظیم کیفیت پرینت در چاپگر لیزری با تمیز کردن دستگاه  

پرینترهای لیزری عموما به کیفیت بالای چاپ مشهور هستند، اما موارد جانبی بسیار زیادی وجود دارند که می توانند روی کیفیت چاپ آنها تاثیر گذاشته و آن را تغییر دهند. یکی از اولین مواردی که می تواند نقش منفی روی کیفیت چاپ دستگاه داشته باشد کثیف بودن قطعات دستگاه و وجود گرد و غبار در آن است.

بنابراین برای تنظیم کیفیت چاپ در پرینتر لیزری بهتر است ابتدا به سراغ بخش های مختلف این ماشین اداری رفته و آن را تمیز کنید. تمیز کردن دستگاه بهتر است به صورت دوره ای انجام شود تا برای تنظیم کیفیت پرینت در پرینتر لیزری نتیجه بهتری کسب کنید. توجه داشته باشید که برای تمیز کردن دستگاه و کارتریج های تونر باید از دستمال نرم بدون پرز استفاده کنید تا از نشستن پرزهای اضافی روی قطعات جلوگیری شود.

استفاده از کارتریج های مناسب

یکی از عوامل دیگری که می تواند تاثیر به سزایی در تنظیم کیفیت چاپ در پرینتر لیزری داشته باشد کیفیت کارتریج مورد استفاده است. استفاده از کارتریج های ارزان و بی کیفیت می تواند کیفیت چاپ دستگاه را به شدت پایین آورد و علاوه بر آن بر روی عملکرد دستگاه نیز تاثیر منفی گذاشته و عمر مفید قطعات را کوتاه تر کند.

بنابراین توجه کنید که اگرچه ممکن است خرید کارتریج های ارزان قیمت در کوتاه مدت کم هزینه تر به نظر برسد، اما با توجه به آسیب های جانبی این کارتریج ها به دستگاه، استفاده از کارتریج های بی کیفیت در بلند مدت هزینه بیشتری را برای کاربر به دنبال خواهد داشت.

تغییر تنظیمات پیش فرض

تنظیمات پیش فرض چاپ یکی از اصلی ترین مواردی است که می تواند روی کیفیت چاپ اسناد در این ماشین های اداری تاثیر بگذارد. از همین رو جهت تنظیم کیفیت چاپ در پرینتر لیزری پیش از هر اقدامی باید به سراغ این بخش رفته و تنظیمات آن را تغییر دهید. مسیر رسیدن به این بخش از تنظیمات در برندهای مختلف متفاوت است اما به طور کلی آنها را می توانید در بخش printing preferences یا  default settingsپیدا کنید.

تنظیم کیفیت پرینت در پرینتر لیزری

البته بهترین راه برای یافتن این بخش و تنظیم کیفیت پرینت در چاپگر لیزری مراجعه به دفترچه راهنمای دستگاه و مطالعه آن است. زمانی که وارد این بخش از تنظیمات پیش فرض بشوید سه گزینه را مشاهده خواهید کرد، گزینه low، normal و high که به ترتیب مربوط به کم ترین کیفیت چاپ تا بیشترین کیفیت پرینت هستند. این راهکار تنها روش تنظیم کیفیت پرینت در پرینتر لیزری نیست و در ادامه می توانید مراحل دیگری که برای انجام این کار وجود دارد را مشاهده کنید.

تنظیمات مربوط به کیفیت چاپ

مرحله بعدی که می توانید برای تنظیم کیفیت چاپ در پرینتر لیزری انجام دهید این است که تنظیمات مربوط به کیفیت چاپ را تغییر دهید. بدین منظور کافی است از روش زیر پیش بروید:

تنظیمات مربوط به کیفیت چاپ

  • سند مورد نظر خود که قصد تنظیم کیفیت پرینت در پرینتر لیزری بر روی آن دارید را روی لپ تاپ یا کامپیوتر باز کنید.
  • روی قسمت file که در بالا و سمت چپ صفحه وجود دارد کلیک کنید.
  • گزینه print را انتخاب نمایید.
  • در ادامه تنظیم کیفیت پرینت در چاپگر لیزری لازم است وارد تب options شوید. در برخی برنامه ها این گزینه با عبارت advanced settings مشخص شده است.
  • در پنجره جدیدی که روی صفحه باز شده است کیفیت چاپ را بر روی میزان مورد نظر خود تنظیم نمایید.

تایید کارتریج

پس از انجام مراحل گفته شده در این مقاله حال نوبت به تائید کارتریج می رسد. توجه داشته باشید که کارتریج یکی از موارد مهمی است که می تواند روی تنظیم کیفیت چاپ در پرینتر لیزری اثر بگذارد به طوری که کم بودن میزان کارتریج کیفیت چاپ را به شدت پایین خواهد آورد. بدین منظور در صورتی که قصد تنظیم کیفیت پرینت در پرینتر لیزری را دارید بهتر است به سراغ کارتریج رفته و از پر بودن آن اطمینان حاصل کنید. اطلاعات مربوط به میزان کارتریج عموما در پنل کنترل پرینتر قابل مشاهده است. در برخی پرینترها گزینه های مربوط به کارتریج را می توانید در بخش check ink levels مشاهده کنید. چنانچه کارتریج دستگاه نیاز به شارژ داشت می توانید از تکنسین های مرکز سخت افزار ایران برای این کار کمک بگیرید.

تنظیم کیفیت پرینت در چاپگر لیزری با تائید کاغذ

عامل بعدی که می تواند روی کیفیت چاپ در پرینترهای لیزری تاثیر بگذارد کیفیت کاغذ مورد استفاده است. بنابراین برای تنظیم کیفیت چاپ در پرینتر لیزری لازم است اطمینان حاصل کنید که نوع کاغذ مورد استفاده برای دستگاه مناسب بوده و کیفیت بالایی دارد. برای مشخص کردن کیفیت مناسب کاغذ دستگاه خود لازم است از روی پنل پرینتر خود به بخش printing preferences یا advanced printer settings بروید. در این بخش می توانید نوع کاغذ را مشخص کرده و بدین وسیله برای تنظیم کیفیت پرینت در پرینتر لیزری اقدام نمایید.

استفاده از دستورالعمل های اختصاصی

در برخی برندها دستورالعمل های اختصاصی برای تنظیم کیفیت پرینت در چاپگر لیزری تعبیه شده است که کاربران می توانند به وسیله این دستورالعمل ها کیفیت چاپ اسناد خود را بالاتر برند. از آنجا که این دستورالعمل ها در تمامی برندها وجود ندارد نمی توان یک مسیر مشخص برای آن بیان کرد. از همین رو برای دسترسی بهتر به این بخش می توانید مسیر انجام آن را در وبسایت چاپگر خود جست و جو کنید.

تنظیم کیفیت پرینت در پرینتر لیزری با تغییر رزولوشن

 یکی از راهکارهای دیگری که می تواند در تنظیم کیفیت چاپ در پرینتر لیزری موثر باشد تغییر تنظیمات رزولوشن است. تنظیم رزولوشن یا به اصطلاح dpi باید روی تصویر اصلی انجام شود که این امر در نهایت منجر به افزایش کیفیت چاپ در پرینتر لیزری خواهد شد. اگرچه اقداماتی که تا پیش از این گفته شده بر روی کیفیت سند چاپ شده موثر هستند، اما زمانی که تصویر اصلی کیفیت مناسبی نداشته باشد نمی توان انتظار داشت که با این اقدامات بتوان تغییر شگرفی در تنظیم کیفیت پرینت در چاپگر لیزری ایجاد کرد. با تغییر رزولوشن می توان تا حدی کیفیت نسبی فایل اصلی و در نتیجه فایل چاپ شده را افزایش داد. توصیه تکنسین های فنی این است که رزولوشن فایل اصلی حداقل 2400 نقطه در اینچ باشد تا بتوان چاپ نسبتا با کیفیتی داشت. برای تغییر رزولوشن جهت تنظیم کیفیت پرینت در پرینتر لیزری می توانید از مسیر زیر پیش بروید:

تنظیمات کیفیت پرینت در چاپگر لیزری

  • روی فایل مورد نظر خود راست کلیک کنید.
  • از پنجره باز شده گزینه properties را انتخاب کنید. این گزینه معمولا در انتهای لیست قرار دارد.
  • نوار کشویی مربوط به رزولوشن را باز کنید و کیفیت را روی حداقل 2400 تنظیم کنید.

زودکمک در زمینه ارائه خدمات تعمیرات ماشین های اداری فعال بوده و آماده خدمت رسانی جهت تعمیر پرینتر و دستگاه کپی انواع برندها است. در این مرکز سعی بر آن است که با بالا نگهداشتن سطح دانش فنی تکنسین های متخصص و فراهم آوردن ابزارآلات مدرن و به روز، کیفیت خدمات ارائه شده در بالاترین سطح ممکن باشد. برای بهره مندی از خدمات سرویس در محل این مرکز کافی است با شماره تلفن های ذکر شده تماس گرفته و درخواست خود را ثبت نمایید.

2/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

پانزده + بیست =