اشتراک گذاری

تانک جوهر چیست و چه کاربردی دارد؟

استفاده از پرینتر ها به طرز چشم گیری رو به افزایش است و به همین جهت هم مواد مصرفی آن ها تقاضای بیشتری نسبت به قبل دارند. پرینتر های جوهر افشان از جمله پر کاربردترین انواع پرینتر است که برای خرید و استفاده از آن به کارتریج های سیاه و سفید و رنگی نیاز است. کارتریج مورد استفاده در این پرینتر ها، کارتریج جوهر است. اما یک گزینه دیگر هم برای کاربران در دسترس است که به آن تانک جوهر گفته می شود.

مخزن جوهر را می توان به عنوان جایگزین کارتریج جوهر در نظر گرفت که به نسبت آن مزیت های متعددی دارد. معمولا پرینتر هایی از برند های اپسون و کانن و همچنین برخی از پرینتر های برند اچ پی مجهز به تانک جوهر هستند و برای همه مدل ها این محصول مصرفی در دسترس نیست. در ادامه بیشتر با این محصول و کاربردی که دارد آشنا می شویم.

تانک جوهر

تانک جوهر چیست؟

همان طور که گفته شد این محصول نوعی ماده مصرفی برای انواع پرینتر های جوهر افشان است که به نوعی جایگزینی برای کارتریج جوهر است. به مخزن جوهر، کارتریج دائمی هم گفته می شود که به نوعی نمی توان این نام را اصطلاح درستی برای این محصول در نظر گرفت.

تانک جوهر یک سری مخزن دارد که در آن ها جوهر قرار گرفته و این مخزن ها هر یک به واسطه یک لوله ظریف به هد پرینتر وصل می شوند. هر تانک بین 80 تا 100 میلی لیتر جوهر وجود دارد که بسته به تعداد مخزن ها، حجم بالایی از جوهر برای دستگاه فراهم می شود.

مزیت های استفاده از تانک جوهر در مقایسه با کارتریج جوهر

اما چرا استفاده از مخزن جوهر می تواند به نسبت خرید کارتریج جوهر ارجحیت داشته باشد؟ اولین مورد مهم صرفه جویی در هزینه هاست. همان طور که می دانید، قیمت مواد مصرفی پرینتر ها، خصوصا پرینتر های جوهر افشان از اصلی ترین دغدغه های کاربران این دستگاه هاست.

استفاده از تانک جوهر به نسبت هزینه های مواد مصرفی برای چاپ را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد و از همه مهم تر این که قیمت بسیار مقرون به صرفه تری هم دارد. تانک های جوهر بسته به تعداد مخازنی که دارند می توانند تعداد بسیار بالاتری از پرینت ها را بگیرند و برای مثال مدل چهار مخزنه آن می تواند بین سه تا پنج هزار پرینت را بگیرد.

این مخزن ها را می توان به راحتی خریداری کرد و مهم تر اینکه این مخازن قابل شارژ شدن هستند. استفاده از مخازن جوهر امکان استفاده از رنگ های بسیار بیشتری را در مقایسه با کارتریج جوهر فراهم خواهد کرد. تنوع رنگی این محصولات به نسبت کارتریج ها بالاست.

نکات مهم در خرید و استفاده از تانک جوهر

بر خلاف مزیت هایی که برای این محصول به آن اشاره شد، نکاتی نیز در خصوص خرید و استفاده از این مواد مصرفی مطرح می شود که عدم توجه به آن ها می تواند دردسرساز شود. اولین مورد کیفیت محصول و رنگ های آن است. اگر رنگ های موجود در این تانک جوهر کیفیت کافی را نداشته باشند، می توانند به پرینتر مورد نظر آسیب برساند و در نتیجه ناچار به تعمیر پرینتر مورد نظر شوید.

دومین نکته در خصوص مکان قرارگیری مخزن جوهر است. اگر این مخازن هم سطح پرینتر نباشند، مشکل ساز خواهند شد. در کل باید حتما محصولاتی متناسب با نوع پرینتر مورد استفاده را خریداری کرد و به هیچ عنوان نباید از مخزن های جوهر نامشخص و بی کیفیت استفاده کرد.

در زمان استفاده از مخزن جوهر به موارد زیر توجه کنید

علاوه بر خرید، نوع استفاده از این محصولات هم در کارایی و عملکرد پرینتر مورد نظر موثر خواهد بود. اول از همه این که برای پر کردن این مخازن باید اگر مخازن دو سرپوش دارند، تنها سرپوش بزرگ باز شود و سرپوش های کوچک بسته بمانند. درست در زمان کار با دستگاه این حالت برعکس است.

یعنی سرپوش های کوچک در زمان کار با دستگاه باید باز باشند و سرپوش های بزرگ بسته بمانند. نکته دوم در خصوص تعداد پرینت ها در یک نوبت است. اگر تعداد پرینت های گرفته شده با دستگاه در صورت استفاده از تانک جوهر زیاد باشد، این امر می تواند موجب مسدود شدن هد پرینتر مورد نظر شده و دردسر ساز شود.

در این زمینه ممکن است پرینتر مورد نظر اخطار دهد. برای اطلاع از این ارور ها، می توان با توجه به مدل دستگاه به ارورهای رایج دستگاه مورد نظر مراجعه کنید. برای مثال ارورهای دستگاه کپی شارپ یا کانن و … که می تواند به کاربر در خصوص نوع مشکل دستگاه هشدار های لازم را بدهد.

شارژ تانک جوهر

موضوع مهم نهایی که باید به آن بپردازیم، در خصوص نحوه شارژ کردن این مخازن جوهر است. همان طور که گفته شد این مخازن به راحتی قابل شارژ شدن مجدد هستند و می توان مخزن های خالی شده را با جوهر جایگزین پر کرد. اما در نظر داشته باشید که برای اطلاع یافتن از خالی شدن جوهر مخازن نباید منتظر پیغام دستگاه یا کامپیوتر بود.

برای شارژ کردن آن باید همیشه خود مخازن را چک کرد و از پر بودن تانک جوهر مطمئن شد. در صورتی که مخازن خالی باشند، لوله های ظریف مخزن جوهر با هوا پر می شوند. در صورت ورود هوا به هد پرینتر ممکن است به دستگاه آسیب وارد شود و کارکرد نرمال پرینتر جوهر افشان مورد نظر با مشکل مواجه شود.

بنابراین بررسی مداوم و چک کردن مخازن ضرورت زیادی دارد. در صورت نیاز و بروز هر گونه مشکل در این مخازن و ارتباط شان با پرینتر، بهتر است از مراکز تعمیرات تخصصی پرینتر مانند مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید تا کارشناسان این مرکز سرویس های حرفه ای را به شما ارائه دهند.

امتیاز شما به این نوشته

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩