اشتراک گذاری

نحوه تعمیر کاغذ کش دستگاه کپی به چه صورت است؟

کاغذ کش ها که در دستگاه کپی وظیفه کشیدن و هدایت کاغذ در دستگاه را به عهده دارد، نقش مهمی در عملکرد کلی دستگاه داشته و در صورت خرابی و بروز مشکل در عملکرد آن، باید سریعا برای تعمیر کاغذ کش دستگاه کپی مورد نظر اقدام کرد.

تعمیر کاغذ کش دستگاه کپی

کاغذ کش در دستگاه های کپی به چه صورت عمل می کند؟

پیش از این که به بررسی نحوه تعمیر کاغذ کش دستگاه کپی بپردازیم، باید از ساختار و عملکرد این قطعه در دستگاه های کپی بیشتر اطلاعات به دست بیاوریم. کاغذ کش ها همان طور که پیش از این نیز گفته شد وظیفه هدایت و انتقال کاغذ را در طول فرایند چاپ به عهده دارند. این قطعه را می توان در دسته بخش های مکانیکی دستگاه های کپی در نظر گرفت. همان طور که می دانید هر دستگاه کپی یک بخش مکانیکی دارد و یک بخش الکترونیکی که باید با هم به صورت کارامدی عمل کنند. کاغذ کش ها در واقع در سه بخش از دستگاه دیده می شوند و حتی به نوعی می توان آن ها را به سه دسته تقسیم کرد.

یک کاغذ کش که در ابتدای مسیر قرار دارد، کاغذ را به درون دستگاه می کشد و به نوعی آن را کاغذ کش ورودی می نامند. در مرکز دستگاه، یک کاغذ کش میانی وجود دارد که کاغذ را به بخشی به نام فیوزینگ هدایت می کند. در نهایت بعد از اتمام کار چاپ، بخشی تحت عنوان کاغذ کش خروجی، کاغذ چاپ شده را به بیرون دستگاه هدایت می کند.

بنابراین برای تعمیر کاغذ کش دستگاه کپی باید این نکته را در نظر داشت که هر یک از این بخش ها ممکن است دچار مشکل شود. هر یک از این قسمت ها اگر درست کار نکنند، کار چاپ مختل می شود. بنابراین برای رفع مشکل کاغذ کش ماشین کپی، به تعمیرات تخصصی در این خصوص نیاز است.

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید: علت صدای دستگاه کپی

چگونه از کاغذ کش دستگاه خود مراقبت کنیم؟

در پایان می توان به مواردی اشاره کرد که در صورت رعایت آن ها، احتمال خرابی کاغذ کش و نیاز به تعمیر کاغذ کش دستگاه کپی در فواصل دور تر و کم تری به وجود بیاید. مواردی مانند استفاده از کاغذ های با کیفیت و متناسب با خود دستگاه، اهمیت بسیار بالایی دارد. علاوه بر این، کاغذ هایی را که خریداری و استفاده می کنید، در جایی دور از رطوبت نگهداری نمایید.

سرویس های دوره ای و تمیز کردن دستگاه و کاغذ کش های آن نیز در حفظ عملکرد کاغذ کش ها تاثیر زیادی دارد. در کل بهتر است برای تعمیرات و نگهداری دستگاه های کپی، مانند تعمیر کاغذ کش دستگاه کپی، در بازه های زمانی منظم، دستگاه توسط افرادی حرفه ای سرویس و نگهداری شود.

مشکلات ایجاد شده در کاغذ کش دستگاه های کپی به چه دلایلی ایجاد می شود؟

در بسیاری از مواقع، کثیف شدن کاغذ های کش های شماره یک و همچنین شماره دو دلیلی است که به موجب آن کاغذ کش عملکرد درستی ندارد و دچار مشکل می شود. گرد و خاک یا تونر و جوهر کارتریج می توانند دلیل کثیف شدن آن ها باشند. مشکل دیگری که می تواند نیاز به تعمیر کاغذ کش دستگاه کپی را سبب شود، فرسودگی و هر گونه آسیبی است که در اثر ضربه و شکستگی به این قطعات وارد شود.

استفاده از کاغذ های نامناسب و بی کیفیت برای دستگاه کپی و درست قرار ندادن کاغذ ها در آن می تواند عامل دیگری برای بروز مشکل در عملکرد کاغذ کش در دستگاه های کپی باشد. اگر کاغذ ها به درستی در دستگاه قرار داده نشوند، هنگام شروع به کار دستگاه، کاغذ ها به صورت مچاله و مورب به داخل کشیده می شوند.

اختلالاتی که در عملکرد کاغذ کش ایجاد می شود به چه حالت هایی دیده می شود؟

یکی از مهم ترین حالت ها که در بالا نیز به آن اشاره شد، عدم توانایی کاغذ کش در کشیدن کاغذ به درون دستگاه است. در مقابل اما، گاهی نیز کاغذ به داخل کشیده می شود اما در هنگام خروج، در دستگاه کپی گیر می کند. از طرفی گاهی ممکن است زمانی که کاغذ کش در حال کشیدن کاغذ به داخل دستگاه است، صدا های غیر نرمالی از آن شنیده شود. در حالت های دیگر، کاغذ درون دستگاه مچاله می شود.

گاهی نیز کاغذ در فیدر یا زیر بلت کاغذ کش دستگاه کپی گیر می کند. تمام این حالت ها نشان می دهد که کاغذ کش دچار مشکل شده و نیاز به تعمیر کاغذ کش دستگاه کپی وجود دارد.

رفع مشکل کاغذ کش ماشین کپی با راه اندازی صحیح دستگاه

راه اندازی درست دستگاه کپی در عملکرد کاغذ کش تاثیر به سزایی دارد. اگر این کار به درستی انجام نشده باشد، کاغذ کش درست کار نمی کند. در این حالت معمولا سینی ها یا همان کاست های کاغذ به درستی در دستگاه جای نگرفته اند و در نتیجه عملکرد کاغذ کش با مشکل مواجه می شود. برای این منظور و تعمیر کاغذ کش دستگاه کپی، باید مجددا به درستی دستگاه را راه اندازی کرده و از قرار گیری درست سینی کاغذ در آن مطمئن شد.

نحوه تعمیر کاغذ کش دستگاه کپی به چه صورت است؟

هر دستگاه کپی از بخش ها و قطعاتی تشکیل شده که در یک هماهنگی با هم، فرایند چاپ و کپی را انجام می دهند. از بخش های دیجیتالی و نرم افزاری این دستگاه ها گرفته تا درام دستگاه کپی، کارتریج آن و دیگر قطعات و بخش ها، همگی با هم فرایند چاپ و کپی را پیش می برند. در نتیجه اگر تنها یک قطعه در این ماشین درست کار نکند، عملکرد مابقی قطعات نیز تحت تاثیر خرابی این بخش، مختل می شود. برای مثال ممکن است برد دستگاه مشکل داشته باشد و در نتیجه آن به تعمیر و تعویض برد پاور دستگاه کپی نیاز باشد.

در میان بخش های متفاوت این دستگاه ها، بخشی به نام کاغذ کش دستگاه کپی وجود دارد. این قطعه نیز از جمله بخش هایی است که به صورت رایج ممکن است مشکلاتی در آن ایجاد شود که به دنبال آن دستگاه قادر به کشیدن کاغذ و انجام فرایند چاپ نخواهد بود. تعمیر کاغذ کش دستگاه کپی یکی از خدمات رایجی است که در مراکز تعمیرات دستگاه های کپی ارائه می شود. در ادامه با بررسی مشکلاتی که در این بخش ایجاد می شود، در خصوص نحوه تعمیر کاغذ کش دستگاه کپی صحبت خواهیم کرد.

تعمیر کاغذ کش دستگاه کپی

تعمیر کاغذ کش دستگاه کپی از طریق سرویس کردن آن

همان طور که گفته شد، کثیف شدن کاغذ کش یکی از دلایل بروز مشکل در عملکرد آن ها است. برای مثال زمانی که از کاغذ های بی کیفیت استفاده می شود، پرز های کاغذ به مرور در بخش های داخلی دستگاه اعم از کاغذ کش ها تجمع پیدا کرده و در نتیجه باعث بروز مشکل در کارکرد کاغذ کش می شود. برای تعمیر کاغذ کش دستگاه کپی، تنها کافی است سرویس کار مخصوص این دستگاه ها، ماشین کپی را باز کرده و برای رفع مشکل کاغذ کش ماشین کپی مورد نظر، آن را تمیز کند.

تعمیر کاغذ کش دستگاه کپی با تعویض قطعات

کاغذ کش ها متشکل از مجموعه ای قطعات هستند که در کنار هم عملکرد کاغذ کش را شکل می دهند. بخش هایی مانند بلت، فیدر، کلاچ ها، دنده ها و فنر ها و مواردی از این قبیل همگی در عملکرد درست کاغذ کش نقش دارند. هر یک از این قطعات ممکن است دچار مشکل شده و در نتیجه دستگاه درست کار نکند. شکستگی های جزئی، فرسودگی قطعات و مواردی از این قبیل عملکرد کاغذ کش را مختل می کند. در این صورت دستگاه باید توسط تعمیرکاران ماشین های کپی بررسی شده و برای تعمیر کاغذ کش دستگاه کپی مورد نظر تعمیرات و سرویس های مورد نیاز را انجام دهند.

با این حال در مواقعی ممکن است تعمیرکار دستگاه با بررسی آن تشخیص دهد که برخی از قطعات نیاز به تعویض دارند. در نتیجه باید برای رفع مشکل کاغذ کش دستگاه کپی، برخی از قطعات یا حتی کل کاغذ کش دستگاه با یک نمونه اصلی و با کیفیت تعویض شود.

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

5 × سه =