اشتراک گذاری

آموزش نحوه اتصال پرینتر به شبکه

این روز ها در تمامی شرکت ها از پرینتر های مختلف برای چاپ و پرینت فایل های مختلف استفاده می شود. یکی از بیشترین مواردی که در شرکت ها مورد نیاز است اتصال چند سیستم کامپیوتر به پرینتر است تا کاربران بتوانند از سیستم مورد استفاده خود مستقیما فایل مورد نیاز را چاپ کنند. برای این کار نیاز به اشتراک گذاری پرینتر در شبکه است. در این مقاله به آموزش نحوه اتصال پرینتر به شبکه می پردازیم.

اگر شما نیز در محل کار خود از پرینتر ها و چاپگر ها استفاده می کنید احتمالا نیاز دارید که بتوانید فایل های مورد نیاز خود را از کامپیوتر های مختلفی به دستگاه بفرستید و آن ها را چاپ کنید. برای انجام این کار باید پرینتر را به شبکه متصل کنید یا به عبارتی آن را در شبکه به اشتراک بگذارید. در این مقاله به طور کامل به نحوه به اشتراک گذاری پرینتر در ویندوز 10 و دیگر نسخه های ویندوز می پردازیم، پس تا انتهای مقاله با ما باشید.

اتصال پرینتر به شبکه

پیش شرط های اتصال پرینتر به شبکه

قبل از اقدام به اتصال پرینتر به شبکه باید نکاتی را رعایت کنید. در واقع باید بدانید که این نکات پیش فرض های به اشتراک گذاری پرینتر در شبکه هستند و باید قبل از هر کاری از آن ها اطمینان حاصل کنید.

 1. ابتدا باید دستگاه را روشن کرده و مطمئن شوید که پرینتر شما علاوه بر اتصال به کامپیوتر اصلی از طریق کابل، به شبکه وای فای نیز متصل است. اکثر پرینتر ها این قابلیت را دارند اما اگر دستگاه چاپگر شما فاقد قابلیت اتصال به وای فای بود باید پرینتر را روی سیستم نصب کنید.
 2. پس از اتصال چاپگر به وای فای دستگاه را در حالت آماده به کار قرار دهید.
 3. قسمت network profile را بر روی private تنظیم کنید. برای این کار می توانید از مسیر زیر اقدام کنید:

Windows settings >> Network and Internet >> Change Connection Properties >> Network profile >> Private

مراحل اشتراک گذاری پرینتر در شبکه

برای به اشتراک گذاری پرینتر در شبکه دو سری تنظیمات باید انجام شود. سری اول این تنظیمات روی سیستم ویندوز و سری بعدی تنظیم پرینتر باید انجام شود.

مراحل انجام تنظیمات روی سیستم کامپیوتر:

 1. برای این کار ابتدا باید پرینتر را در ویندوز share کنید. پس ابتدا از منوی استارت به قسمت کنترل پنل در ویندوز رفته و قسمت Network and sharing center یا Network and Internet یا View Network Status and Tasks را انتخاب کنید.
 2. گزینه change advance sharing setting را انتخاب کنید.
 3. به قسمت File and printer sharing بروید.
 4. در قسمت گزینه ها Turn on file and printer sharing را انتخاب کنید و با زدن دکمه Save changes تغییرات انجام شده را ذخیره کنید.

مرحله بعدی در اتصال پرینتر به شبکه تصحیح کردن تنظیمات پرینتر است. برای این کار از مسیر زیر اقدام کنید:

 1. در قسمت کنترل پنل ویندوز به بخش Devices and printers بروید.
 2. اگر از چند پرینتر در محل استفاده می کنید دستگاه چاپگر مورد نظر خود را انتخاب کرده، روی آن راست کلیک کنید و در تب باز شده روی گزینه printer properties بزنید.
 3. در قسمت باز شده sharing روی گزینه share this printer بزنید.
 4. حال در این قسمت باید یک نام برای پرینتر مورد نظر خود انتخاب کنید. باید توجه داشته باشید که کاربران دیگر پرینتر موجود در شبکه را با نامی که شما انتخاب کرده اید می بینند بنا بر این بهتر است برای راحتی کار در این قسمت یک نام ساده انتخاب کنید.
 5. پس از انتخاب نام پرینتر حال گزینه Render printer jobs on client computers را انتخاب کرده و آن را فعال کنید.
 6. در قسمت باز شده گزینه Additional Drivers را انتخاب کنید.
 7. در تب باز شده باید درایور های لازم را نصب کنید.

نحوه استفاده از پرینتر موجود در شبکه

پس از طی مراحل بالا و اتصال پرینتر به شبکه حال بهتر است نحوه استفاده از پرینتر به اشتراک گذاشته شده را به تمامی کاربران توضیح دهید. برای راحتی کار ما این بخش را نیز مرحله به مرحله برای شما توضیح داده ایم تا بتوانید با دنبال کردن این موارد استفاده از چاپگر مورد نظر را آموزش دهید. برای پرینت گرفتن از یک فایل با کمک پرینتر موجود در شبکه مراحل زیر را طی کنید.

 1. در سیستم خود از منوی استارت کلمه Run را سرچ کنید و برنامه را باز کنید.
 2. حال باید اسم کامپیوتر اصلی که چاپگر به آن متصل است یا آی پی آن را در پنجره ای که باز شده است بنویسید. برای پیدا کردن نام کامپیوتر تنها کافی است که روی آیکون My Computer یا This PC راست کلیک کرده و گزینه properties را انتخاب کنید. در پنجره باز شده به راحتی می توانید نام کامپیوتر اصلی را پیدا کنید. تنها نکته ای که باید در این قسمت توجه کنید نحوه نوشتن نام یا آی پی است بدین صورت که در کادر مشخص شده ابتدا // بگذارید و سپس شروع به نوشتن کنید. بدین صورت:

// IP Address

// Computer Name

 1. در پنجره ای که باز می شود می توانید نام چاپگری که در شبکه به اشتراک گذاشته شده است را ببینید. آن را انتخاب کرده و بدین ترتیب پرینتر بر روی سیستم جدید نیز قابل استفاده خواهد بود.

اشتراک گذاری پرینتر در شبکه در ویندوز 10

در ویندوز 10 اما این مسیر تا حدودی متفاوت است. اگر بر روی سیستم شما ویندوز 10 نصب شده است برای اتصال پرینتر به شبکه باید طبق مراحل زیر عمل کنید:

 1. از منوی استارت قسمت Settings را باز کنید و سپس به قسمت Devices بروید.
 2. در پنجره باز شده printer and Scanner را انتخاب کرده و روی گزینه Add printer or scanner کلیک کنید.
 3. در این مرحله چون پرینتر هنوز روی سیستم تعریف نشده سیستم هیچ پرینتری را پیدا نمی کند. باید گزینه the printer that I want is not listed را انتخاب کنید و در پنجره ای که باز می شود نام کامپیوتر یا Ip کامپیوتر اصلی که چاپگر به آن متصل است را وارد کنید.
 4. حال مانند بالا در منوی استارت برنامه run را سرچ کرده و آن را باز کنید. حال دوباره نام کامپیوتر یا آی پی آن را در قسمت مشخص شده وارد کنید و پرینتر را انتخاب کنید.
 5. برای راحتی بهتر است که پرینتر را به عنوان پیش فرض در سیستمتان انتخاب کنید. برای این کار به قسمت Control Panel رفته و Devices and Printers را انتخاب کنید. سپس روی پرینتر به اشتراک گذاشته شده راست کلیک کرده و با انتخاب Set as default printer چاپگر را به عنوان پیش فرض در سیستم قرار دهید.

نکته آخر

اگر پس از طی مراحل بالا و اتصال پرینتر به شبکه باز هم موفق به پرینت نشدید می توانید با مطالعه مقالات مشکل پرینت نگرفتن از پرینتر شبکه و رفع مشکل عدم شناسایی پرینتر در شبکه به رفع مشکل بپردازید.

امتیاز شما به این نوشته

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩