اشتراک گذاری

دليل به هم ريختن فونت كلمات در چاپ چیست؟

گاهی اوقات کاربران برای پرینت گرفتن فایل ها و اسناد خود با مشکلاتی مواجه می شوند. یکی از این موارد به هم ریختن فونت کلمات در چاپ است. بهم ریختگی فونت های کلمات در پرینت می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. گاهی کلمات بهم ریخته می شوند و گاهی هم کلمات به صورت شکسته و جدا از هم چاپ می شوند. برعکس شدن حروف و در نهایت تغییر فونت از جمله مشکلاتی است که ممکن است کاربران با آن مواجه شوند.

اما دلیل این به هم ریختن فونت کلمات در چاپ چیست و چرا این مشکل در برخی پرینتر ها و سیستم ها ایجاد می شود؟ آیا مشکل از سیستم است یا این که مربوط به پرینتر می شود؟ چه راه کار هایی برای رفع مشکل به ریختن فونت کلمات وجود دارد؟ در ادامه با بررسی تمام این سوالات، بهترین راه حل ها برای رفع این مشکل چاپ را ارائه خواهیم کرد.

به هم ريختن فونت كلمات در چاپ

چرا فونت های کلمات در زمان چاپ بهم می ریزد؟

در واقع دلیل به هم ریختن فونت کلمات در چاپ به دلیل عدم نمایش درست فونت ها در زمان چاپ است. این فونت ها با فونت های تعریف شده در پرینتر و معیار های چاپ گر همخوانی ندارد و به دلیل تفاوت بین آن ها، فونت کلمات به هم می ریزد. گاهی نیز در زمان تبدیل فایل های ورد و اکسل به پی دی اف، فونت ها به هم می ریزد.

بنابراین باید قبل از پرینت فونت کلمات را در متن مورد نظر بررسی کرد و دید آیا تمام فونت ها به درستی نمایش داده می شوند یا خیر. در سیستم عامل ویندوز می توان با استفاده از گزینه های Normal style یا True font، مشکل فونت کلمات در ورد و اکسل را برطرف کرد و آن ها را مرتب کرد.

بیشتر بخوانید: آموزش رفع مشکل مشکل چاپ نشدن حاشیه در ورد 

رفع مشکل به هم ریختن فونت کلمات در چاپ

برای رفع مشکل بهم ریختگی فونت های کلمات در پرینت می توان از یک سری نرم افزار ها و همچنین انجام یک سری تنظیمات کمک گرفت. در ساده ترین راه حل باید بعد از آماده کردن مطلب می توان با استفاده از گزینه Save as، مطلب را به صورت فایل PDF سیو کنید. معمولا در فایل های PDF مشکل به ریختن فونت کلمات در چاپ ایجاد نخواهد شد.

نرم افزار رایگان BackRex Internet Explorer Backup می تواند برای رفع بهم ریختگی فونت های کلمات در پرینت مورد استفاده قرار بگیرد. اگر مشکل به هم ریختن فونت کلمات مربوط به کلمات فارسی باشد، می توان با اعمال یک سری تنظیمات در پرینتر مشکل را برطرف کرد. در ادامه نحوه رفع مشکل به هم ریختن فونت کلمات فارسی در پرینتر را بررسی می کنیم.

نحوه تنظیم پرینتر برای چاپ درست کلمات فارسی

در بسیاری از موارد به هم خوردن تنظیمات پرینتر موجب به هم ریختن فونت کلمات در چاپ می شود. خصوصا زمانی که فایل های اتوکد را با پرینتر مورد نظر چاپ می کنید و کلمات فارسی در آن به هم می ریزد. برای این منظور باید با ورود به گزینه Properties در پرینتر، مسیر زیر را دنبال کرد تا دیگر کلمات فارسی در چاپ به هم نریزد:

  • در پنجره باز شده گزینه plotter Configuration Editor را انتخاب کنید و سپس وارد تب Device and Document settings شوید
  • با زدن گزینه های گرافیک، در بین موارد لیست شده گزینه True Type Text را انتخاب کنید
  • در ادامه گزینه True Type as Text را انتخاب کنید
  • با انتخاب این گزینه پرینتر فونت های فارسی را به درستی شناسایی کرده و چاپ می کند. گزینه ok را زده و تغییرات را ذخیره کنید. به این ترتیب مشکل بهم ریختگی فونت های کلمات در پرینت برطرف می شود.
بیشتر بخوانید: بررسی دلیل مشکل چاپ خطوط سیاه روی کاغذ
4.1/5 (7 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩