اشتراک گذاری

رفع مشکل پخش شدن کارتریج در پرینتر

پخش شدن کارتریج در پرینتر باعث ایجاد جلوه ناخوشایند در کاغذهای چاپ شده می شود و کیفیت کار را به شدت می کاهد. این مشکل بسیار رایج است و به دلایل گوناگونی به وجود می آید. در این نوشتار قصد داریم که شما را با علت پخش شدن جوهر پرینتر و روش های حل این مشکل آشنا کنیم، پس لطفا تا انتهای بحث همراه ما باشید.

علت پخش شدن کارتریج در پرینتر

کاربران معمولا با دیدن کاغذهایی که جوهر بر روی آن ها پخش شده است، احساس بدی پیدا می کنند. به طور کلی دلایلی که موجب می شوند، عملکرد پرینتر مختل شده و جوهر روی کاغذ پخش شود، عبارتند از:

بیشتر بخوانید: تعمیرات تخصصی پرینتر

به هم خوردن تنظیمات پرینتر

یکی از دلایل پخش شدن کارتریج در پرینتر تغییر در تنظیمات دستگاه است. برای برطرف کردن این مشکل توصیه می شود که چاپگر را به تنظیمات پیش فرض (ریست کردن پرینتر) برگردانید. این راه کار در اکثر موارد جواب می دهد و مانع از پخش شدن جوهر می شود. لازم به ذکر است که بهتر است، تنظیمات پرینتر  را متناسب با نوع جوهر و کاغذی که استفاده می کنید، انجام دهید.

عدم سازگاری جوهر و کاغذ

برای این که پرینتر عملکردی بهینه داشته باشد، باید جوهر و کاغذ به کار برده شده باهم سازگار باشند. برای این که از پخش شدن جوهر چاپگر جلوگیری کنید، باید از همان ابتدا در مورد نوع کاغذ خریداری شده تحقیق کنید و ببینید که با جوهر مصرفی سازگاری دارد یا نه؟

حتی المقدور سعی کنید که از خریدکاغذهای بی کیفیت و ارزان قیمت اجنتاب کنید، زیرا در پخش شدن جوهر تاثیر بسزایی دارند. برای کلیه پرینترهایی که در بازار وجود دارد، نوع کاغذ و جوهر هماهنگ با آن معرفی شده است. با یک تحقیق ساده و سرچ در اینترنت می توانید، کاغذ و جوهر مناسب با دستگاه خود را پیدا کرده و نسبت به خرید آن اقدام کنید.

به کار بردن جوهر بی کیفیت

یکی از مهم ترین علل پخش شدن کارتریج در پرینتر استفاده از جوهر بی کیفیت است. بیشترین هزینه مربوط به پرینتر های جوهر افشان معمولا برای تهیه جوهر مصرف می شود. بنابراین بسیاری از افراد تصور  می کنند که با خرید جوهر ارزان و نامرغوب می توانند در هزینه خود صرفه جویی کنند. این کار ضمن این که سبب پخش جوهر می شود، در اغلب موارد صدمات جبران ناپذیری به چاپگر وارد می کند.

جوهر نامناسب و بی کیفیت موجب وارد آمدن آسیب به هد دستگاه می شود و هزینه های زیادی را برای تعمیر و تعویض قطعات پرینتر به کاربر تحمیل می کند. ازاین‌رو به شدت توصیه می شود که حتما از جوهرهای مرغوب استفاده شود.

زمان خشک شدن جوهر

یکی دیگر از علت های پخش شدن جوهر پرینتر اختصاص ندادن مدت زمان کافی برای خشک شدن آن است. مدت زمان خشک شدن جوهر به مدل دستگاه، نوع جوهر  و کاغذ مورد استفاده بستگی دارد. با توجه به این فاکتورها زمان خشک شدن ممکن است، از چند ساعت تا چندین روز متوالی طول بکشد. پس از چاپ عکس توسط پرینترهای جوهر افشان بهتر است که عکس چاپ شده را در مکان مخصوصی قرار دهید و تا پایان فرآیند خشک شدن جوهر به آن دست نزنید.

چاپگرهای مبتنی بر جوهر رنگی

در چاپگرهای مبتنی بر جوهر رنگی برای تولید جوهر از آب استفاده می شود. در این حالت مدت بیشتری برای خشک شدن جوهر لازم است. کاغذهای چاپ شده توسط این دسته از پرینترها در صورت نفوذ رطوبت کیفیت خود را از دست داده و موجب پخش شدن کارتریج در پرینتر می شود.

توصیه می شود که به منظور پیشگیری از این مشکل از پرینترهایی استفاده کنید که جوهرهای مبتنی بر رنگ دانه مصرف می کنند. هرچند که این جوهرها نیز ضد آب نیستند، اما مقاومت نسبتا مطلوبی در مقابل رطوبت دارند و به این ترتیب از پخش شدن جوهر ممانعت می شود. کیفیت کاغذهای چاپ شده توسط جوهرهای مبتنی بر رنگ دانه در حد قابل قبولی است و مشکلات پخش شدن جوهر را به دنبال ندارد.

راه کارهای جلوگیری از پخش شدن جوهر چاپگر

یکی از راه کارهایی که می تواند به کاربر کمک کند، تا از پخش شدن جوهر چاپگر جلوگیری کند، به کار بردن اسپری های تثبیت کننده است. اصولا عکس هایی که توسط پرینترهای جوهر افشان چاپ می شوند، در برابر لکه دار شدن حساسیت بسیاری نشان می دهند. میزان آسیب رسیده به عکس زمانی که از کاغذ های با کیفیت و مخصوص استفاده نشود، بیشتر می شود.

 اسپری های تثبیت کننده باعث می شود که از پخش شدن جوهر پیشگیری شود؛ زیرا اسپری همانند یک محافظ عمل کرده و تا حد زیادی از لکه دار شدن کاغذ و پخش جوهر ممانعت به عمل می آورد. برای جلوگیری از پخش شدن کارتریج در پرینتر همان طور که در بالا هم ذکر شد، باید از کاغذ و جوهر باکیفیت استفاده کنید. تنظیمات صحیح و اصولی پرینتر نیز به پیشگیری از پخش شدن جوهر کمک شایانی می کند.

امتیاز شما به این نوشته

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩