اشتراک گذاری

رفع مشکل نصب پرینتر در ویندوز 10

پرینتر به دلیل کاربرد وسیع آن در ادارات، دفاتر ثبت اسناد و مصارف شخصی این روزها در عالم تکنولوژی ملزومات چاپ بسیار مطرح است. به دلیل ارتباط با شبکه اینترنت، نیاز به نصب چاپگر در ویندوز با ورژن مناسب و سازگار با دستگاه به موضوعی مهم تبدیل شده است. این کار گرچه کاملا راحت و آسان است اما گاه با مشکلاتی نیز روبرو می‌شود. اصلی ترین عملیات برای رفع مشکلات نصب، موضوع تشخیص پرینتر توسط ویندوز و انطباق آن با نسخه ارتقا یافته در ورژن بالاتر است. در مورد ویندوز ۱۰ نیز این مورد کاملا محسوس است. پیش تر به آموزش نصب پرینتر در ویندوز پرداختیم اما در این مطلب به موضوع رفع مشکل نصب پرینتر در ویندوز ۱۰ می‌پردازیم. شما هم اگر به مباحث تکنولوژی مرتبط با دستگاه چاپگر علاقمندید می‌توانید ما را همراهی کنید.

نکاتی آموزنده برای رفع مشکل نصب پرینتر در ویندوز ۱۰

زمان لازم برای نصب چاپگر، خصوصا هنگامی که این کار به شکل خودکار انجام می‌شود، بسیار کوتاه است. تنها در مدت چند دقیقه می‌توان نسبت به نصب این دستگاه اقدام نمود. به شرط آنکه مشکلی در مسیر آن بروز نکند. مواردی مانند خاموشی ناگهانی یا قدیمی بودن چاپگر، موجب اختلال در کار شده و به طولانی و سردرگم شدن روند نصب می‌انجامد.

اغلب این مشکلات در حین نصب رفع شده و معمولا کار تا انتهای پروژه ادامه می‌یابد. اما با توجه به بالا بودن قیمت پرینتر بی سیم، در برخی موارد از خرید آنها صرف نظر می‌شود. در چاپگرهای معمولی، نصب اغلب به صورت دستی انجام می‌شود و ممکن است طی انجام، با مشکلاتی مواجه شود که لزوما ساده هم نیستند. جهت رفع این ایرادات عموما به کار تخصصی و آشنایی با دانش فنی در زمینه مربوطه نیاز است.

نصب ویندوز ۱۰ در پرینترهای قدیمی و مشکلات حاشیه ای!!!

زمانی که تصمیم به نصب چاپگر با طول عمر چند ساله می‌گیرید یا پرینتر بسیار قدیمی در اختیار دارید، کار نصب آن قدری پیچیده می‌شود. هنگام رفع مشکل نصب پرینتر ، ممکن است نتوانید درایوهای جدید آن را در اینترنت بیابید یا اصولا این درایوها در ویندوز ۱۰ قابل استفاده نباشند. این به معنای خارج شدن این سری محصولات از حوزه پشتیبانی ویندوز است. یعنی درایوهای سازگار با این ورژن از ویندوز منتشر نخواهد شد.

در چنین حالتی، گزینه ای با این مضمون می‌تواند کمک خوبی بری انجام کار باشد:

 My printer is a little older. Help me find it.

 به این معنا که تقاضای راهنمایی و کمک برای نصب پرینتر قدیمی خود دارید. در این حالت، ویندوز شروع به جستجوی دستگاه هایی با پورت قدیمی تر کرده و پس از شناسایی نسبت به نصب آن اقدام می‌کند.

پرینترهای اداری و مشکل اشتراک با چند کامپیوتر!

یکی دیگر از مواردی که کار نصب را قدری پیچیده می‌کند، وجود چندین دستگاه رایانه و نصب پرینترهای متصل به شبکه است. در چنین حالتی کار شناسایی تک تک آنها بطور مجزا دشوار می‌شود. گزینه Select a shared printer by name می‌تواند به حل این مشکل کمک نماید. کافی است آن را تایپ کنید تا ویندوز بتواند آن را که در شبکه مخفی شده است بیاید و جهت نصب به شما معرفی کند.

البته یک راه وارد کردن دستی تنظیمات نیز برای این کار وجود دارد که قدری دشوارتر است. در این روش، در پنجره باز شده نوع وسیله را با عبارت Device Type مشخص کرده و نیز hostname  یا IP Address را معلوم می‌کنید. برای دستیابی به بهترین نتیجه در رفع مشکل نصب پرینتر ، لازم است تنظیمات قسمت Port Device  را روی TCP/IP  قرار دهید. در واقع باید hostname  یا IP Address و یا name Port چاپگر خود را جستجو کرده و به این وسیله شبکه اینترنتی در حال استفاده را نیز بیابید.

ساده‌ترین روش برای این کار بررسی بخش Connection Properties  پرینتر در یک سیستم دیگر یا از روشی متفاوت است.

بلوتوث، راهی متفاوت برای یافتن پرینتر شما

هرگاه مشکل پیدا نشدن پرینتر مربوط به قدرت امواج شبکه وای فای باشد، بلوتوث راهی متفاوت برای حل این مشکل است. گزینه Add a Bluetooth, wireless or network discoverable printer به شما کمک می‌کند تا ویندوز، پرینتر شما را از طریقی متفاوت و از راه بلوتوث پیدا کند.

نصب پرینتر از طریق جستجوی دستی در پنجره تنظیمات

یک روش دیگر برای رفع مشکل نصب پرینتر به این شرح است:

 با وارد کردن گزینه Add a local printer or network printer with manual settings چندین پنجره به نمایش در می‌آید. با جستجوی دستی در میان آنها، امکان یافتن و شناسایی چاپگر خود را خواهید داشت. برای این کار باید بدون تغییر پیش فرض، ابتدا تنظیمات printer port را انجام داده و سپس نام چاپگر و شرکت سازنده را از لیست موجود انتخاب کنید. با این کار درایو مربوطه را نیز دانلود می‌نمایید.

در این قسمت از شما خواسته می‌شود تا نام پرینتر را وارد و در مرحله بعد، تنظیمات مربوط به اشتراک گذاری چاپگر را به انجام برسانید. برای نصب پرینترهای جدید نیز این روش کارامد است.

اگر پرینتر شما پس از نصب خوب کار نمی‌کند…

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که پس از نصب چاپگر متوجه شوید به خوبی کار نمی‌کند. برای تشخیص و رفع این مشکل راه‌های مختلفی را باید آزمود:

۱ – جدیدترین درایورهای موجود را برای پرینتر خود به کار بگیرید. این کار را از طریق ویندوز یا شرکت سازنده پرینتر انجام دهید. این کار زمینه را برای سازگاری با ویندوز ۱۰ جهت دستگاه شما فراهم می‌کند.

۲- در صورتی که وجود درایو جدید مشکل را حل نکرد، از طریق مایکروسافت و با یک اپلیکیشن تحت عنوان  Printer Troubleshooter   وارد عمل شوید. اپ مربوطه را نصب نموده و پس از نمایش ویزارد مربوطه از شما درخواست می‌شود تا پرینتر خود را مشخص نمایید. سپس مشکل احتمالی بررسی و پس از حل آن، اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار می‌گیرد که برای دستگاه چاپگر قابل استفاده است.

به این ترتیب و با استفاده از روش‌های فوق می‌توانید نصب چاپگر را با رفع مشکل نصب پرینتر در ویندوز ۱۰ به پایان برسانید.

امتیاز شما به این نوشته

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

یک + سه =