اشتراک گذاری

نکات استفاده حداکثری از کارتریج منبع

همیشه این کار را می کنم، اما اولین بار است که می خواهم به شما هم بگویم که حدسم درمورد دلیل رسیدن شما به این مطلب چیست! هزینه هایتان را محاسبه کردید و متوجه شدید خیلی بیشتر از آنچه فکر می کردید خرج جوهر پرینترتان کرده اید. حالا هم شما و هم ما اینجاییم تا بدانیم چطور می توانیم استفاده حداکثری از کارتریج پرینتر داشته باشیم.

متاسفانه برخی شرکت های تولید کننده پرینتر، دستگاه هایشان را طوری طراحی می کنند که جوهر زیادی مصرف کند. البته می توان این مسئله را با تاکید برای چاپ با کیفیت و پر رنگ توجیه کرد، اما به هر حال در این مطلب ما درمورد نکاتی صحبت می کنیم که به شما کمک کند تا با حفظ کیفیت استفاده حداکثری از کارتریج خود را ببرید.

استفاده از تمام ظرفیت کارتریج

روش های صرفه جویی در مصرف جوهر پرینتر

برای استفاده از تمام ظرفیت کارتریج، روش هایی وجود دارند که می توانیم آن ها به دو دسته ترفندهای نرم افزاری و سخت افزاری تقسیم کنیم. بعد از توضیح دادن این ترفندها، نکته هایی را شرح می دهیم که به کمک آن ها بتوانید از آخرین قطرات جوهر پرینتر خود نیز استفاده کنید!

روش های نرم افزاری استفاده حداکثری از کارتریج

بیشتر ترفندهای استفاده به صرفه از جوهر پرینتر در این دسته بندی قرار دارند. در این قسمت درمورد نکاتی صحبت می کنیم که به شما کمک می کنند همزمان با دریافت یک خروجی استاندارد، جوهر زیادی هم استفاده نکنید.

 • تنظیمات پرینتر را تعدیل کنید:

اگر نیاز به یک پرینت رنگارنگ یا بسیار با کیفیت ندارید، پایین آوردن کیفیت از قسمت تنظیمات می تواند به شما برای ذخیره جوهر کمک کند. برای انجام این کار تنظیمات مد نظر خودتان را در قسمت های زیر تغییر دهید:

 • پرینت سیاه و سفید یا Grayscale
 • استفاده از حالت draft یا Economode
 • چاپ کردن پشت و رو یا چاپ کردن چند صفحه روی یک برگه
استفاده حداکثری از کارتریج
 • فونت سند را برای پرینت گرفتن تنظیم کنید:

برای چاپ کردن متون خود از فونت های برجسته (Bold) یا فونت های ضخیم و سایز بالا استفاده نکنید. سعی کنید از حالت معمولی و فونت های باریک تر استفاده کنید. همچنین استفاده از Ecofont فونت ها را برای استفاده حداکثری از کارتریج تنظیم می کند. با این گزینه می توانید تا 50 درصد در مصرف جوهر صرفه جویی کنید.

 • بازخوانی و تصحیح اشتباهات:

قبل از پرینت کردن متن حتما آن را بازخوانی و تصحیح کنید تا مجبور به تصحیح بعد از چاپ و پرینت گرفتن دوباره نشوید. اگر متن شما طولانی است، استفاده از افزونه های تصحیح متن و اصول نگارشی فارسی مانند ویراستیار می تواند کمک کننده باشد. همچنین از قسمت Print Preview بررسی کنید که برگه چاپ شده شما دقیقا چه صورتی خواهد داشت.

 • وضوح تصویر را تنظیم کنید:

بسیاری از فایل هایی که آن ها پرینت می گیریم تصویر هستند. با تنظیم کردن کیفیت یا Resolution تصاویر می توانیم استفاده حداکثری از کارتریج منبع را داشته باشیم. تنظیم کیفیت تصاویر از قسمتی که با عبارت DPI نشان داده می شود، ممکن است. معمولا تنظیم کردن این معیار روی 200 تا 300 کیفیت قابل قبولی را ارائه می دهد.

ترفند سخت افزاری برای استفاده از تمام ظرفیت کارتریج

شما باید خیلی خیلی مراقب کارتریج هایی که هنوز استفاده نکردید باشید، چون آن ها به شدت حساس هستند. رها کردن آن ها با بسته بندی باز شده می تواند باعث خشک شدن یا حتی بخار شدن جوهر شود. بنابراین تا زمانی که قصد ندارید از کارتریج استفاده کنید، بسته بندی آن را باز نکنید. 

همچنین اگر قصد ندارید مدتی پس از باز کردن کارتریج از آن استفاده کنید، آن را باز نکنید. اگر بعد از باز کردن کارتریج و چند بار استفاده متوجه شدید مدتی قرار نیست از آن استفاده کنید، برای استفاده حداکثری از کارتریج آن را از پرینتر خارج کرده و در یک کیسه پلاستیکی بسته قرار دهید تا جوهرش از بین نرود. اگر نه در مدت کوتاهی مجبور به شارژ کارتریج می شوید. 

ترفندهایی برای استفاده از آخرین قطرات جوهر پرینتر

وقتی می گوییم نکاتی برای استفاده از تمام ظرفیت کارتریج یعنی از آخرین قطرات هم نمی گذریم! به همین دلیل در این قسمت نکاتی درباره چگونه استفاده کردن از آخرین قطره های موجود در کارتریج صحبت خواهیم کرد.

 • به اخطارهای کمبود جوهر توجه نکنید!

پرینتر به وسیله سنسورهایی که دارد میزان جوهر موجود در کارتریج را تشخیص می دهد. طبیعتا زمانی که جوهر از مقدار مشخصی کمتر می شود سنسورها نمی توانند به خوبی مقدار موجود را تشخیص دهند و اخطارهای کمبود یا اتمام جوهر را صادر می کنند.

بنابراین برای استفاده حداکثری از کارتریج، تا زمانی که پرینتر می تواند مطلب مد نظر شما را چاپ کند به کارتان ادامه دهید! اگر جوهر تمام شود، تنها اتفاقی که می افتد این است که برگه شما سفید بیرون می آید.

 • خروجی های پرینتر را تمیز کنید

وقتی روی برگه چاپ شده تان رگه های جوهر مشاهده می کنید یا کیفیت پرینت گرفتن پایین می آید، الزاما به معنی تمام شدن جوهر نیست. این مسئله ممکن است به خاطر گرد و خاک گرفت یا خشک شدن جوهر روی خروجی های برگه و کارتریج باشد.

برای ینکه بتوانید استفاده حداکثری از کارتریج داشته باشید باید نازل ها یا اصطلاحا Printhead را تمیز کنید. برای انجام این کار می توانید از جریان باد گرم سشوار یا دستمال های مرطوب استفاده کنید.

با مطالعه راهنمای خرید کارتریج، می توانید مشکلات احتمالی را به حداقل برسانید.

 • یک تکانی به کارتریج خود بدهید!

وقتی واقعا کفگیر کارتریج ته دیگ است، می توانید آن را به آرامی تکان دهید تا آخرین قطرات جوهر هم به سمت نازل ها حرکت کنند. البته آن را با شدت زیاد تکان ندهید. همانطور که قبلا گفتیم کارتریج وسیله ظریفی است.

تکان دادن به عنوان راهی برای استفاده حداکثری از کارتریج کمک می کند که جوهرهایی که در گوشه ها و کنج های مخزن مانده اند از آن جا خارج شوند. همچنین سبب می شود تا جوهرهایی که نازل را مسدود کرده اند خارج شوند.

 • سنسورهای کارتریج را مسدود یا ریست کنید

بعضی از کارتریج ها سنسورهایی دارند که مقدار جوهر را تشیص می دهند. اما روش این سنسورها برای تشخیص این مسئله خود جوهر نیست. آن ها زمانی شما با استفاده یک کارتریج تعداد مشخصی برگه چاپ می کنید به صورت خودکار اخطار صادر می کنند. بنابراین ممکن است کارتریج هنوز مقدار قابل توجهی جوهر داشته باشد و شما با این اخطار مواجه شوید.

اگر توانستید بدون توجه به اخطار به کارتان ادامه دهید مسئله ای نیست. اما اگر سنسورها جلوی ادامه یافتن فرایند چاپ را گرفتند، برای ادامه کارتان دو راه خواهید داشت. ریست یا پوشاندن سنسور. از آنجایی که ریست کردن سنسسور به تهیه کردن یک چیپ مخصوص این کار نیاز دارد، بهتر است تنها با استفاده از یک چسب برق کار را تمام کنید.

 • با استفاده از پرینترهای لیزری قال قضیه را بکنید!

در آخرین نکته از مطلب استفاده حداکثری از کارتریج منبع، باید صادقانه بگوییم تقریبا بهترین روش تهیه یک پرینتر لیزری است. ممکن است در ابتدا تهیه این نوع پرینترها و هزینه های اولیه شان از پرینترهای جوهری بیتشر به نظر برسد، اما اگر از پرینتر زیاد استفاده می کنید، باید بدانید که در بلند مدت هزینه بسیار کمتری از پرینترهای جوهری روی دستتان می ماند.

این پرینترها با استفاده از پودر تونر به جای جوهر می توانند با هر کارتریج چندین برابر پرینترهای جوهری برگه های با کیفیت چاپ کنند. به این ترتیب با کمتر بودن هزینه چاپ هر برگه، این دستگاه  ها این دستگاه ها برای استفاده بلند مدت گزینه های بهتری هستند.

کلام پایانی

برای افرادی که استفاده روزمره از پرینتر دارند، هزینه کارتریج جوهر جدید یک دغدغه است. به همین دلیل در این مطلب ده نکته پیرامون استفاده حداکثری از کارتریج منبع را مطرح کردیم. با نکاتی که گفته شد می توانید نسبت به شرایط خودتان، قبل از رسیدن زمان تعویض کارتریج آخرین قطرات جوهر را هم به کار بکشید. همچنین برای همیشه با هزینه های کارتریج جوهری خداحافظی کنید.

هرچند بعضی عوامل در صنعت چاپ و پرینتر دست به دست هم داده اند تا شما جوهر بیشتری بخرید، اما حال شما مطالعه این مطلب تقریبا همه ترفندهای استفاده حداکثری از کارتریج را می دانید. بسیار خوشحال می شویم، اگر شما هم تجربیاتتان در این مورد را با ما به اشتراک بگذارید.

امتیاز شما به این نوشته

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩