اشتراک گذاری

نحوه اتصال چاپگر به وای فای به چه صورت است؟

اتصال چاپگر به وای فای ، قابلیتی است که کاربران زیادی به آن نیاز دارند و مزیت های بسیار زیادی دارد. در جاهایی که پشتیبانی پرینترها از اتصال شبکه اهمیت پیدا می کند، مانند سازمان ها، ادارات یا شرکت ها، وصل کردن پرینتر به وای فای که یک اتصال بی سیم است، اهمیت بیشتری می یابد. حتی برای کاربران پرینترهای خانگی نیز اتصال بی سیم پرینتر به وای فای اهمیت زیادی دارد؛ چرا که کار استفاده از این دستگاه ها را به مراتب راحت تر می کند.

با اتصال پرینتر به وای فای می توان دستگاه را به شبکه وصل کرد تا به این ترتیب بتوان پرینت ها را به راحتی تحت سیستم عامل ویندوز یا مک او اس انجام داد. در کنار این مورد، آموزش استفاده از شبکه وایرلس در پرینتر نیز کارایی این دستگاه ها را افزایش می دهد. حال در این آموزش با ما همراه باشید تا نحوه اتصال چاپگر به وای فای را به صورت کامل آموزش دهیم.

اتصال چاپگر به وای فای

مراحل اتصال چاپگر به وای فای

برای وصل کردن پرینتر به وای فای باید چند مرحله ساده را پشت سر بگذارید:

اتصال چاپگر به وای فای

در قدم اول باید پرینتر خود را بررسی کنید. ابتدا باید ببینید که آیا پرینتر مورد نظر قابلیت اتصال بی سیم و وصل شدن به شبکه را دارد یا خیر. گاهی اوقات برخی از پرینترها خصوصا انواع جدیدتر، به صورت مستقیم می توانند به شبکه خانگی یا اداری وصل شوند.

اما برخی از پرینترها، خصوصا نمونه های قدیمی تر، این قابلیت را ندارند و برای وصل کردن شان به شبکه باید از یک سیستم ( کامپیوتر یا لپ تاپ ) واسطه استفاده کرد. پرینترهای جدید برای اتصال به شبکه به یک کابل شبکه مجهزند و از آن طریق وصل می شوند. بنابراین اولین مرحله برای اتصال چاپگر به وای فای، بررسی قابلیت های پرینتر است.

بررسی شبکه و ملزومات آن

اگر پرینتری که از آن استفاده می کنید به صورت مستقیم قابلیت اتصال به شبکه را داشته باشد، مشکل به خصوصی در اتصال چاپگر به وای فای وجود ندارد و این امر به راحتی انجام می شود. با این حال اگر قرار است پرینتر از طریق کامپیوتر به شبکه وصل شود، به انجام یک سری تنظیمات نیاز است. اول از همه باید سیستم روشن باشد تا بتوان نام شبکه را در لیست مشاهده کرد.

پرینترهایی که مستقیما به شبکه وصل می شوند، می توانند به راحتی به روتر یا سوئیچ وصل شده و آی پی بگیرند. این در حالی است که اتصال سایر پرینترهایی که به وای فای وصل می شوند، باید از طریق اکسس پوینت و SSID صورت بگیرد. دسته ای دیگر از پرینترها نیز از طریق سی دی درایورشان به پرینتر متصل می شوند. بنابراین بهترین گزینه برای وصل کردن پرینتر به وای فای این است که از دفترچه راهنمای خود پرینتر جهت برقراری این اتصال کمک بگیرید.

اتصال پرینتر به وای فای از طریق اشتراک در شبکه

راه حل بعدی برای وصل کردن چاپگر به وای فای، اشتراک پرینتر در شبکه است. برای این منظور، پرینتر باید از طریق یک کابل USB به کامپیوتری که به شبکه وصل است، متصل شود. گاهی راه اندازی بدون نیاز به سی دی درایور و گاهی نیز تنها با سی دی درایور انجام می شود. سپس با توجه به نوع سیستم عامل مورد استفاده باید پرینتر را در شبکه به اشتراک گذاشت.

اولین قدم برای این منظور، انجام تنظیمات Home Group است. با انجام این تنظیمات و اشتراک گذاری پرینتر در شبکه، می توان اتصال چاپگر به وای فای را انجام داد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله ” آموزش نحوه وصل شدن به یک پرینتر در شبکه داخلی ” را مطالعه کنید. در ادامه نحوه ایجاد Home Group را آموزش می دهیم.

نحوه ایجاد Home Group به چه صورت است؟

برای انجام این تنظیمات ابتدا باید وارد کنترل پنل کامپیوتر شد. سپس وارد قسمت Network and Sharing Center شوید. در این قسمت می توان به گزینه Home Group دسترسی یافت. با انتخاب آن باید روی گزینه Create a Home Group کلیک کرد. حال تمام مراحل درخواستی را انجام داده و طی کنید. در نظر داشته باشید که حتما تنظیم گزینه Printers & Devices روی حالت Shared باشد.

در این مرحله یک پسورد ارائه می شود؛ آن را یادداشت کرده یا در جایی کپی کنید. با این کار Home Group ایجاد می شود. حال کافی است در کنترل پنل همان مسیر قبلی را رفته و روی Home Group ایجاد شده کلیک کنید. با انتخاب پرینتر به اشتراک گذاشته شده، می توانید به راحتی هر سند و فایلی که می خواهید را پرینت بگیرید.

آیا فاصله پرینتر از وای فای در اتصال اهمیت دارد؟

درست مانند گوشی و تبلت، برای اتصال چاپگر به وای فای نیز باید به فاصله مودم از دستگاه توجه کرد. قطعا هر چقدر فاصله مودم از دستگاه پرینتر دورتر باشد، کیفیت اتصال و قدرت سیگنال دهی نیز ضعیف تر خواهد بود. همین امر روی قدرت ارتباط بین دو دستگاه و کارایی آنها تاثیر منفی می گذارد. این فاصله می تواند روی سرعت پرینت نیز تاثیر بگذارد. بنابراین یکی از کار هایی که در زمان وصل کردن پرینتر به وای فای باید انجام دهید، کم کردن فاصله بین دو دستگاه تا جای ممکن است تا به این ترتیب کیفیت و پایداری ارتباط مناسب باشد.

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩