شارژ کارتریج

شارژ کارتریج یکی از خدمات نمایندگی تعمیر دستگاه کپی است. این عملیات توسط متخصصین و به کمک ابزار آلات پیشرفته انجام می گردد. تعداد زیادی  از کارتریج ها پس از به پایان رسیدن تونر (در کارتریج های لیزری) و یا جوهر (در کارتریج های جوهرافشان) قابلیت شارژ مجدد را دارند. به موارد مصرفی در پرینتر های جوهرافشان، جوهر و در پرینترهای لیزری پودر و یا اصطلاحا تونر گفته می شود .محفظه ای که تونر و جوهر در آن قرار می گیرد، کارتریج نامیده می شود.

در پرینترهای جوهرافشان دستور پرینت توسط جوهر و بوسیله هد کارتریج روی کاغذ منتقل می گردد ولی در پرینتر های لیزری انتقال دستور پرینت روی کاغذ بوسیله پودر و یا همان تونر و بوسیله درام کارتریج انجام می پذیرد. در نتیجه هد و درام به ترتیب، در کارتریج های جوهری و لیزری وظیفه انتقال اطلاعات و چاپ آنها روی کاغذ را بوسیله مواد مصرفی عهده دار می باشد.

 با شارژ مجدد کارتریج نیاز به کارتریج جدید رفع شده و در بسیاری از هزینه های مصرفی صرفه جویی خواهد شد. نمایندگی کپی امکان شارژ کارتریج را برای شما فراهم نموده است. خدمات تعمیر، شارژ و تعویض کارتریج در نمایندگی کپی با کمترین هزینه و بهترین کیفیت انجام خواهد شد.

شارژ کارتریج

 عملکرد کارتریج در چاپگر

منبع تامین رنگ در دستگاه های کپی کارتریج یا تونر می باشد. رنگ های موجود در تونر بسته به نوع دستگاه چاپ متغیر است، به طور مثال چاپگرهای جوهرافشان معمولی دارای چهار تونر مجزا و مطمئنا چهار رنگ جدا از یکدیگرند. رنگ هایی که در این چاپگرها استفاده می شود به سه رنگ اصلی قرمز آبی زرد تقسیم میشود. همچنین به همراه آنها یک رنگ مشکی وجود دارد که از آن برای تولید تصویر با رنگ مشکی می توانید استفاده نمایید. نحوه کار کارتریج های جوهرافشان به این صورت است  که مواد مصرفی آن‌ها به صورت مایع است. بعد از چاپ جوهر بر روی کاغذ، به سرعت خشک می‌شود و نیازی به حرارت ندارد. بعد از اینکه پلمپ کارتریج باز شد، اگر در مدت زمان کوتاهی (به طور مثال یک ماه) استفاده نشود، خشک می‌شود.

چگونگی شارژ کارتریج

شارژ کارتریج پرینتر و دستگاه کپی نیازمند وجود محیطی مناسب است. نمایندگی کپی این محیط  را برای کاربران فراهم نموده است. در صورتی که برخی از عوامل برای شارژ فراهم نباشند ممکن است پس از شارژ نتیجه مطلوبی حاصل نگردد. با شارژ کارتریج در مرکزتعمیرات کپی  کیفیت کارتریج تا حد اعلایی افزایش می یابد و نتیجه حاصل شده قطعا رضایت شما را جلب خواهد کرد.

با توجه به مقدار جوهر یا تونر موجود در کارتریج توان چاپ کارتریج بر اساس تعداد صفحه درون این چیپ ها تعریف شده است که همزمان با پایین آمدن سطح جوهر یا تونر داخل کارتریج تعداد صفحات تعریف شده در این چیپ ها نیز کاهش می یابد و در انتها پیغام Error  کارتریج به پرینتر و از پرینتر به کامپیوتر، توسط همین تراشه ارسال می گردد. این فرایند نیز در کارتریج های مختلف متفاوت است. یعنی در برخی از کارتریج ها چه جوهری و چه لیزری این چیپ بعد از شارژ هم قابل استفاده می باشد و صرفا نقش کنتور را ایفا می کند و نیازی به تعویض آن نیست.

ولی در برخی دیگر از کارتریج ها مانند کارتریج پرینترهای لیزری رنگی این چیپ می بایست بعد از شارژ تعویض شود در غیراینصورت دستگاه اصطلاحا کارتریج شارژ شده را نمی شناسد. متخصصین نمایندگی کپی با در نظر گرفتن تمامی این موارد، عملیات شارژ  را انجام خواهند.

خدمات تخصصی شارژ انواع کارتریج در مرکز تعمیرات کپی

 • شارژ کارتریج کونیکا مینولتا
 • شارژ کارتریج کیوسرا
 • شارژ کارتریج زیراکس
 • شارژ کارتریج ریکو
 • شارژ کارتریج پاناسونیک
 • شارژ انواع کارتریج لیزری
 • شارژ انواع کارتریج جوهرافشان
 • شارژ  کارتریج hp
 • شارژ کارتریج کانن
 • شارژ کارتریج شارپ
 • شارژ کارتریج توشیبا

زمان مناسب شارژ کارتریج

برای تشخیص زمان مناسب شارژ کارتریج کافی است تا به پیغام های ارائه شده از سوی دستگاه دقت شود. در غالب دستگاه‌های چاپ معمولاً فرارسیدن زمان شارژ کارتریج با نمایش پیغامی، به کاربر اعلام می‌گردد. در این میان آنچه که کاربر می‌بایست به آن توجه کند، تعویض یا شارژ کارتریج، بلافاصله پس از مشاهده پیغام است. کاربران گرامی باید توجه داشته باشند که از نصب کارتریج جدید تا زمان کم رنگ‌ شدن یا متوقف شدن چاپ، خودداری نمایند. نکته دیگر آنکه برخی اشکالات پیش آمده در حین چاپ، نظیر جا افتادن کلمات و یا کم‌رنگ شدن آنها را می‌توان با توزیع درست جوهر در کارتریج (تکان دادن کارتریج) از میان برد. اگر کلمات به هنگام چاپ جا می‌افتند و یا کم رنگ هستند می توان با توزیع درست جوهر به کیفیت چاپ کمک کرد. برای این کار –یعنی توزیع درست جوهر- کافی است تا کارتریج را خارج کرده و به آرامی تکان دهید. این کار سبب می‌گردد تا تا جوهر به طور یکنواخت پخش شود. فرا رسیدن زمان مناسب شارژ کارتریج نشانه‌های دیگری نیز دارد که در بخش ذیل به برخی از آنها اشاره خواهد شد:

 • هنگامی که جوهر دستگاه چاپ شما تمام شده است.
 • زمانی که شاخص جوهر به پایین‌ترین مقدار خود رسیده است.
 • زمان مناسب شارژ کارتریج، وقتی است که شش ماه از عمر کارتریج شما گذشته است.

 نکات مهم در شارژ کارتریج

شارژ کارتریج نیز همچون سایر اقدامات مرتبط با دستگاه‌های چاپ، بایدها و نبایدهای خاص خود را دارد. از این رو توصیه می‌شود پیش از اقدام به شارژ کارتریج، با اصول و استانداردهای این کار آشنا شوید. توجه داشته باشيد كه شارژ كارتريج و تونر پرینتر يك كار سليقه‎اي نيست بلكه يك كار علمي است و می بایست با درنظر داشتن تمامی پارامترها و شرایط لازم نظیر توجه به زمان مناسب شارژ کارتریج انجام پذیرد.  برای مثال یکی از عوامل مهم در شارژ خوب، توجه به شیوه صحيح باز و بسته كردن كارتريج و داشتن تجهیزات لازم جهت انجام این کار است. بديهي است نبود دانش و تخصص کافی در اين زمينه، بی‌توجهی به زمان مناسب شارژ کارتریج، استفاده از ابزارهاي عمومي (مثل انبردست، پيچ‎گوشتي و چكش) به جاي ابزارهاي تخصصي و احياناً ضربه زدن‌های بي‎مورد، باعث خرابي كارتريج مي‎شود. در این میان كارتريج پرينترهاي ليزري رنگي بسيار ظريف‌تر و حساس‌تر است و نیازمند توجه و دقت بالایی است. نکته آخر آنکه، نوعِ عملیات شارژ کارتریج و تونر بسته به نوع دستگاه متفاوت است و می‌بایست بر اساس استانداردهای ذکر شده از سوی شرکت سازنده انجام می پذیرد.

اشکالات احتمالی پس از شارژ کارتریج

در صورتی که شارژ کارتریج با درنظرداشتن استانداردهای این کار، نظیر توجه به زمان مناسب شارژ کارتریج، استفاده از کارتریج باکیفیت و مواردی از این دست انجام شود، احتمال بروز خطا در چاپ به حداقل می‌رسد. با این وجود، معمولاً اشکالاتی پس از شارژ کارتریج مشاهده می‌شود که با اندک دستکاری و تعمیر برطرف می‌شوند. برخی از این اشکالات عبارتند از: صفحه دارای خطوط ناخواسته باشد، از قسمتی از صفحه چاپ گرفته نشود، صفحه دارای پس زمینه است، چاپ صورت گرفته کم رنگ است، رنگها با یکدیگر تداخل داشته باشند، کارتریج دارای صدای ناهنجار است، کارتریج کاغذ را کثیف می کند، کاغذ پس از فرمان چاپ بصورت کاملا سفید خارج میشود، پرینتر در هنگام چاپ خطا و هشدار کارتریج می دهد، قرار دادن کارتریج در دستگاه سبب خاموشی دستگاه می شود، کارتریج شارژ شده در یک پرینتر تک کاره بخوبی پاسخگوست لیکن در پرینتر سه و چهارکاره بسیار کم رنگ است.

واحدهای تعمیر دستگاه کپی

نمایندگی کپی خدمات خود را در کارگاه های مجزا به کاربران ارائه می نماید. طراحی واحدهای تعمیر موجب گشته تعمیرکاران در هر پارت تعمیرات مربوط به یک محصول را انجام دهند . مبرهن و آشکار است تمرکز بر بازیابی یک محصول سبب افزایش راندمان کار مهندسین می گردد . لازم به ذکر است ، کاربران برای دریافت انواع خدمات ریکاوری باید به واحد مرتبط مراجعه نمایند . کادرفنی مرکز تعمیرات دستگاه کپی پس از اتمام پروسه ی تعمیر به ارائه ی گارانتی نیز مبادرت می ورزند . چنانچه شما عزیزان مایل به دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ی دیگر واحدهای تعمیرات کپی هستید ، می توانید به لینک مربوط مراجعه و وارد صفحه ی مرتبط با محصول موردنظر گردید .