شارژ کارتریج

شارژ کارتریج یکی از خدمات مرکز تعمیر دستگاه کپی است. این عملیات توسط متخصصین و به کمک ابزار آلات پیشرفته انجام می گردد. تعداد زیادی  از کارتریج ها پس از به پایان رسیدن تونر (در کارتریج های لیزری) و یا جوهر (در کارتریج های جوهرافشان) قابلیت شارژ مجدد را دارند. به موارد مصرفی در پرینتر های جوهرافشان، جوهر و در پرینترهای لیزری پودر و یا اصطلاحا تونر گفته می شود .محفظه ای که تونر و جوهر در آن قرار می گیرد، کارتریج نامیده می شود.

در پرینترهای جوهرافشان دستور پرینت توسط جوهر و بوسیله هد کارتریج روی کاغذ منتقل می گردد ولی در پرینتر های لیزری انتقال دستور پرینت روی کاغذ بوسیله پودر و یا همان تونر و بوسیله درام کارتریج انجام می پذیرد. در نتیجه هد و درام به ترتیب، در کارتریج های جوهری و لیزری وظیفه انتقال اطلاعات و چاپ آنها روی کاغذ را بوسیله مواد مصرفی عهده دار می باشد.

 با شارژ مجدد کارتریج نیاز به کارتریج جدید رفع شده و در بسیاری از هزینه های مصرفی صرفه جویی خواهد شد. نمایندگی کپی امکان شارژ کارتریج را برای شما فراهم نموده است. خدمات تعمیر، شارژ و تعویض کارتریج در نمایندگی کپی با کمترین هزینه و بهترین کیفیت انجام خواهد شد.

شارژ کارتریج
شارژ کارتریج دستگاه اداری

چگونگی شارژ کارتریج

شارژ مجدد کارتریج پرینتر و دستگاه کپی نیازمند وجود محیطی مناسب است. نمایندگی کپی این محیط  را برای کاربران فراهم نموده است. در صورتی که برخی از عوامل برای شارژ فراهم نباشند ممکن است پس از شارژ نتیجه مطلوبی حاصل نگردد. با شارژ کارتریج در مرکز تعمیرات دستگاه کپی کیفیت کارتریج تا حد اعلایی افزایش می یابد و نتیجه حاصل شده قطعا رضایت شما را جلب خواهد کرد.

شارژ کارتریج

 عملکرد کارتریج در چاپگر

منبع تامین رنگ در دستگاه های کپی کارتریج یا تونر می باشد. رنگ های موجود در تونر بسته به نوع دستگاه چاپ متغیر است، به طور مثال چاپگرهای جوهرافشان معمولی دارای چهار تونر مجزا و مطمئنا چهار رنگ جدا از یکدیگرند. رنگ هایی که در این چاپگرها استفاده می شود به سه رنگ اصلی قرمز آبی زرد تقسیم میشود. همچنین به همراه آنها یک رنگ مشکی وجود دارد که از آن برای تولید تصویر با رنگ مشکی می توانید استفاده نمایید. نحوه کار کارتریج های جوهرافشان به این صورت است  که مواد مصرفی آن‌ها به صورت مایع است. بعد از چاپ جوهر بر روی کاغذ، به سرعت خشک می‌شود و نیازی به حرارت ندارد. بعد از اینکه پلمپ کارتریج باز شد، اگر در مدت زمان کوتاهی (به طور مثال یک ماه) استفاده نشود، خشک می‌شود.

هزینه شارژ کاریج

بر اساس برند و نوع دستگاه هزینه شارژ کارتریج متفاوت است. شارژ کارتریج پرنترهای رنگی به دلیل اینکه از 4 رنگ استفاده می کنند، طبیعتا بیشتر است. ضمن اینکه شارژ کارتریج پرینتر های لیزری از جوهرافشان بیشتر است. معمولا بعد از هر بار شارژ شارتریج کیفیت چاپ 10 درصد کم می شود. با این حال باز هم توصیه می کنیم، به جای اینکه هر بار کارتریج را عوض کنید، آن را شارژ کنید. زیرا تعویض کارتریج هزینه بالایی دارد و به صرفه نیست. مرکز سخت افزار ایران شارژ کارتریج را با قیمت مناسب انجام می دهد. همچنین از محصولات با کیفیت برای این کار استفاده می کند.

نحوه شارژ مجدد کارتریج دستگاه های اداری

با توجه به مقدار جوهر یا تونر موجود در کارتریج توان چاپ کارتریج بر اساس تعداد صفحه درون این چیپ ها تعریف شده است که همزمان با پایین آمدن سطح جوهر یا تونر داخل کارتریج تعداد صفحات تعریف شده در این چیپ ها نیز کاهش می یابد و در انتها پیغام Error  کارتریج به پرینتر و از پرینتر به کامپیوتر، توسط همین تراشه ارسال می گردد. این فرایند نیز در کارتریج های مختلف متفاوت است. یعنی در برخی از کارتریج ها چه جوهری و چه لیزری این چیپ بعد از شارژ هم قابل استفاده می باشد و صرفا نقش کنتور را ایفا می کند و نیازی به تعویض آن نیست.

ولی در برخی دیگر از کارتریج ها مانند کارتریج پرینترهای لیزری رنگی این چیپ می بایست بعد از شارژ تعویض شود در غیراینصورت دستگاه اصطلاحا کارتریج شارژ شده را نمی شناسد. متخصصین نمایندگی کپی با در نظر گرفتن تمامی این موارد، عملیات شارژ  را انجام خواهند.

آموزش تصویری شارژ کارتریج

برای آنکه بدانید فرآیند شارژ کارتریج دقیقاً به چه شکل صورت می گیرد، می توانید فیلم آموزشی زیر را تماشا کنید. توجه داشته باشید که توصیه نمی کنیم در منزل این کار را انجام دهید؛ زیرا ممکن است در طی باز و بسته کردن قطعات با ابزارهای معمول، به قطعات دیگر آسیب بزنید. اما اگر بخواهید بدانید فرآیند کار به چه صورت است، ویدئوی زیر گام به گام مراحل را نشان می دهد.

خدمات تخصصی شارژ انواع کارتریج در مرکز تعمیرات کپی

 • شارژ کارتریج کونیکا مینولتا
 • شارژ کارتریج کیوسرا
 • شارژ مجدد کارتریج زیراکس
 • شارژ کارتریج ریکو
 • شارژ کارتریج پاناسونیک
 • شارژ انواع کارتریج لیزری
 • شارژ انواع کارتریج جوهر افشان
 • شارژ کارتریج توشیبا

شارژ کارتریج اچ پی

تشخیص زمان مناسب برای شارژ کارتریج اچ پی کار ساده ایست. در انواع قدیمی پرینتر هنگامی که رنگ صفحات چاپ شده کم رنگ می شود، نشان دهنده این است که جوهر کارتریج تمام شده است. در چاپگرهای مدرن نیز باید به پیغام های روی نمایشگر دستگاه توجه کرد. زمانی که جوهر کارتریج روبه اتمام است، پیغامی مبنی بر تمام شدن تونر نشان داده می شود که در این هنگام شما باید نسبت به تزریق جوهر به کارتریج اقدام کنید.

اگر پرینتر شما از نوع اچ پی است کافیست که با نمایندگی تماس گرفته تا کارشناسان ما در اسرع وقت به محل اعزام شوند.

تعمیرکارن مجموعه ما از بهترین و مرغوب ترین تونر برای شارژ استفاده می کنند که کیفیت چاپ های شما را تا حد زیادی بالا می برد. این افراد در زمینه باز و بسته کردن کارتریج کاملا حرفه ای عمل می کنند و ابزارهای پیشرفته و تخصصی را به کار می برند. این مسئله به خصوص در مورد کارتریج چاپگرهای لیزری رنگی از اهمیت بیشتری برخوردار است، زیرا این قطعات ظریف تر هستند و هر گونه سهل انگاری ممکن است باعث خرابی کارتریج گردد.

شارژ مجدد کارتریج کونیکا مینولتا

وقتی پودر داخل کارتریج به پایان برسد، یا به دلیل نفوذ آلودگی های زیاد به آن، دیگر کیفیت چاپ اولیه را نداشته باشیم، زمان شارژ کارتریج فرا رسیده است. درواقع تونری که داخل کارتریج قرار دارد یکی از موارد مصرفی است و زمانی که تمام شود، دیگر نمی توانیم سندی چاپ کنیم.

دستگاه های اداری کونیکا مینولتا از انواع پرطرفدار هستند. اگر شما هم از آن ها استفاده می کنید، می توانید شارژ کارتریج آن را به ما بسپارید. چنانچه پیامی مبنی بر تمام شدن کارتریج روی دستگاه خود دریافت کردید، یعنی زمان آن رسیده که برای شارژ مجدد اقدام کنید. شما می توانید این خدمت را در محل هم دریافت کنید، کافی است با ما تماس گرفته و درخواستی در این خصوص ثبت کنید.

شارژ مجدد کارتریج شارپ

توجه به این نکته ضروری است که شارژ کارتریج پرینتر شارپ یک کار کاملا تخصصی است و باید بر اساس فاکتورهای خاصی انجام گیرد. این کار اگر توسط افراد بی تجربه انجام شود، ممکن است که کارتریج دچار صدمه شود، پس اکیدا توصیه می شود که کار شارژ این قطعات حساس  و ظریف را به مرکز تعمیرات بسپارید.

یک نکته خیلی مهمی که اکثر افراد به هنگام شارژ مجدد کارتریج شارپ به آن دقت نمی کنند، این است که عملیات هواگیری کارتریج را پس از تزریق جوهر فراموش می کنند. پس از این که تونر یا جوهر به کارتریج تزریق شد، باید قطعه مود نظر چند ساعتی بدون استفاده کنار گذاشته شود، تا جوهر به خوبی پخش گردد. بهتر است که عملیات هواگیری توسط یک سرنگ بدون سوزن انجام شود.

در نمایندگی تعمیر پرینتر به تمام این نکات توجه می شود و شارژ کردن کارتریج توسط کارشناسان مجرب انجام می گیرد، از این رو می توانید با اطمینان خاطر دستگاه خود را به مجموعه ما بسپارید. یکی از خدمات ما انجام شارژ در محل است و پس از تماس کارشناسان ما به محل مورد نظر اعزام  می شوند. این مزیت موجب می شود که در وقت و هزینه شما صرفه جویی شود.

شارژ کارتریج کانن

چاپگرهای کانن در دو نوع لیزری و جوهر افشان وجود دارند و در هر دو مدل باید پس از اتمام جوهر نسبت به شارژ کارتریج اقدام شود. برای شارژ کردن ابتدا باید دستگاه خاموش شده و سپس پوشش مخصوص آن باز شود. این کار نیاز به تخصص دارد و باید حتما توسط تکنسین انجام گیرد.

 علاوه بر پرینتر، دستگاه کپی کانن نیز نیاز به شارژ پیدا می کند. البته نحوه شارژ کردن کارتریج در دستگاه کپی کانن با پرینتر کانن متفاوت است. امروزه اکثر دستگاه های کپی دارای کارتریج یکبار مصرف هستند. این نوع کارتریج ها پس از هر بار استفاده توسط کاربر تعویض می شوند و در صورت شارژ شدن ممکن است که دستگاه را خراب کنند. کارشناسان ما پس از بررسی دستگاه شما اقدام به تعویض کارتریج و یا شارژ کردن آن می کنند.

شارژ مجدد کارتریج ریکو

شارژ کارتریج یکی از راه های مقرون به صرفه برای افزایش دوام و عمر مفید کارتریج های پرینتر و دستگاه کپی است. در این روش، جایگزینی کارتریج جدید انجام نمی‌شود، بلکه پس از خالی شدن کارتریج، محتویات آن با یک فرآیند، شارژ مجدد می شود.

برای شارژ کارتریج ریکو، می توانید به مرکز ما مراجعه کنید. در این مراکز، فرآیند شارژ به کمک تجهیزات و ماشین آلات حرفه ای صورت می گیرد و اطمینان حاصل می شود که عملیات به صورت صحیح و با کیفیت انجام شده است. قبل از شارژ، کارتریج باید از دستگاه پرینتر جدا شده و بررسی شود که آیا در وضعیت سالمی قرار دارد یا خیر. در صورت لزوم، باید قطعات آسیب دیده تعویض شوند. سپس، محتویات کارتریج با استفاده از روش های حرفه ای، شارژ مجدد می شود. لازم به ذکر است که شارژ کارتریج در مراکز تخصصی نسبت به روش های خانگی با کیفیت تر است و همچنین هزینه نسبتاً کمتری دارد.

شارژ کارتریج توشیبا

شارژ کارتریج دستگاه های اداری توشیبا مانند بسیاری از برندهای دیگر، یکی از اجزای اصلی در فرآیند چاپ است. کارتریج با استفاده از نور لیزر و با تولید الکتریسیته، پودر جامد رنگی را به سمت کاغذ هدایت می کند تا تصویری دقیق و با کیفیت بالا روی کاغذ چاپ شود. توصیه می کنیم برای به حداکثر رساندن عمر کارتریج توشیبا، آن را در محلی خشک نگهداری کنید که از گرد و غبار دور باشد. همچنین توصیه می کنیم کارتریج را با یک پارچه نرم پاک کنید تا پس از نصب با خطا مواجه نشوید.

به طور کلی، شارژ کارتریج پرینتر توشیبا با توجه به اهمیت آن در فرآیند چاپ، بهتر است با استفاده از دستگاه های خاص و پودرهای با کیفیت بالا در مرکز تخصصی دستگاه های اداری انجام شود. به این صورت، می توانید بهترین کیفیت چاپ را به دست آورده و همچنین ادر هزینه های چاپ صرفه جویی کنید.

زمان مناسب شارژ کارتریج

برای تشخیص زمان مناسب شارژ کارتریج کافی است تا به پیغام های ارائه شده از سوی دستگاه دقت شود. در غالب دستگاه‌های چاپ معمولاً فرارسیدن زمان شارژ کارتریج با نمایش پیغامی، به کاربر اعلام می‌گردد. در این میان آنچه که کاربر می‌بایست به آن توجه کند، تعویض یا شارژ کارتریج، بلافاصله پس از مشاهده پیغام است. کاربران گرامی باید توجه داشته باشند که از نصب کارتریج جدید تا زمان کم رنگ‌ شدن یا متوقف شدن چاپ، خودداری نمایند. 

نکته دیگر آنکه برخی اشکالات پیش آمده در حین چاپ، نظیر جا افتادن کلمات و یا کم‌رنگ شدن آنها را می‌توان با توزیع درست جوهر در کارتریج (تکان دادن کارتریج) از میان برد. اگر کلمات به هنگام چاپ جا می‌افتند و یا کم رنگ هستند می توان با توزیع درست جوهر به کیفیت چاپ کمک کرد. برای این کار –یعنی توزیع درست جوهر- کافی است تا کارتریج را خارج کرده و به آرامی تکان دهید. این کار سبب می‌گردد تا تا جوهر به طور یکنواخت پخش شود. فرا رسیدن زمان مناسب شارژ کارتریج نشانه‌های دیگری نیز دارد که در بخش ذیل به برخی از آنها اشاره خواهد شد:

 • هنگامی که جوهر دستگاه چاپ شما تمام شده است.
 • زمانی که شاخص جوهر به پایین‌ترین مقدار خود رسیده است.
 • زمان مناسب شارژ کارتریج، وقتی است که شش ماه از عمر کارتریج شما گذشته است.

 نکات مهم در شارژ مجدد کارتریج

شارژ کارتریج نیز همچون سایر اقدامات مرتبط با دستگاه‌های چاپ، بایدها و نبایدهای خاص خود را دارد. از این رو توصیه می‌شود پیش از اقدام به شارژ مجدد کارتریج، با اصول و استانداردهای این کار آشنا شوید. توجه داشته باشيد كه شارژ كارتريج و تونر پرینتر يك كار سليقه‎اي نيست بلكه يك كار علمي است و می بایست با درنظر داشتن تمامی پارامترها و شرایط لازم نظیر توجه به زمان مناسب شارژ کارتریج انجام پذیرد. 

برای مثال یکی از عوامل مهم در شارژ خوب، توجه به شیوه صحيح باز و بسته كردن كارتريج و داشتن تجهیزات لازم جهت انجام این کار است. بديهي است نبود دانش و تخصص کافی در اين زمينه، بی‌توجهی به زمان مناسب شارژ کارتریج، استفاده از ابزارهاي عمومي (مثل انبردست، پيچ‎گوشتي و چكش) به جاي ابزارهاي تخصصي و احياناً ضربه زدن‌های بي‎مورد، باعث خرابي كارتريج مي‎شود. در این میان كارتريج پرينترهاي ليزري رنگي بسيار ظريف‌تر و حساس‌تر است و نیازمند توجه و دقت بالایی است. نکته آخر آنکه، نوعِ عملیات شارژ مجدد کارتریج و تونر بسته به نوع دستگاه متفاوت است و می‌بایست بر اساس استانداردهای ذکر شده از سوی شرکت سازنده انجام می پذیرد.

زمان مناسب برای شارژ کارتریج

اشکالات احتمالی پس از شارژ کارتریج

در صورتی که شارژ کارتریج با درنظرداشتن استانداردهای این کار، نظیر توجه به زمان مناسب شارژ کارتریج، استفاده از کارتریج باکیفیت و مواردی از این دست انجام شود، احتمال بروز خطا در چاپ به حداقل می‌رسد. با این وجود، معمولاً اشکالاتی پس از شارژ مجدد کارتریج مشاهده می‌شود که با اندک دستکاری و تعمیر برطرف می‌شوند. برخی از این اشکالات عبارتند از:

 • صفحه دارای خطوط ناخواسته باشد
 • از قسمتی از صفحه چاپ گرفته نشود
 • صفحه دارای پس زمینه است
 • چاپ صورت گرفته کم رنگ است
 • رنگ ها با یکدیگر تداخل داشته باشند
 • کارتریج دارای صدای ناهنجار است
 • کارتریج کاغذ را کثیف می کند
 • کاغذ پس از فرمان چاپ بصورت کاملا سفید خارج می وشود
 • پرینتر در هنگام چاپ خطا و هشدار کارتریج می دهد
 • قرار دادن کارتریج در دستگاه سبب خاموشی دستگاه می شود
 • کارتریج شارژ شده در یک پرینتر تک کاره بخوبی پاسخگو است لیکن در پرینتر سه و چهارکاره بسیار کم رنگ است

واحدهای تعمیر دستگاه کپی

نمایندگی کپی خدمات خود را در کارگاه های مجزا به کاربران ارائه می نماید. طراحی واحدهای تعمیر موجب گشته تعمیرکاران در هر پارت تعمیرات مربوط به یک محصول را انجام دهند . مبرهن و آشکار است تمرکز بر بازیابی یک محصول سبب افزایش راندمان کار مهندسین می گردد. لازم به ذکر است ، کاربران برای دریافت انواع خدمات ریکاوری باید به واحد مرتبط مراجعه نمایند . کادر فنی مرکز تعمیرات دستگاه کپی پس از اتمام پروسه تعمیر به ارائه گارانتی نیز مبادرت می ورزند. چنانچه شما عزیزان مایل به دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه دیگر واحدهای تعمیر دستگاه کپی هستید ، می توانید به لینک مربوط مراجعه و وارد صفحه مرتبط با محصول موردنظر گردید.

سوالات متداول شارژ کارتریج

در وهله اول این موضوع به نوع دستگاه شما بر می گردد. برخی دستگاه ها کارتریج قابل شارژ ندارند. طبیعی است درمورد آن ها راهی به جز تعویض وجود ندارد. اما اگر دستگاه شما چنین امکانی داشته باشد، می توانید شارژ کارتریج انجام دهید. اگر کارتریج دستگاه شما مانند سابق کار نمی کند، می توانید با تکنسین در این خصوص مشورت کنید تا مشخص شود تعویض بهتر است یا شارژ مجدد.

یکی از دلایل اصلی افت چاپ پس از شارژ کارتریج، این است که اغلب افراد به تمیز کردن قطعات هد و درام توجه نمی کنند. به مرور و با چاپ زیاد، ذرات جوهر به همراه گرد و غبار روی این قطعات جمع شده و باعث افت کیفیت چاپ می شوند. به همین دلیل همیشه یکی از مراحل شارژ کارتریج، باید از میان برداشتن این آلودگی ها باشد.

در دستگاه های اداری چیپست هایی وجود دارد که عملکرد دستگاه را کنترل می کنند. گاهی این چیپست ها نمی توانند تشخیص دهند که کارتریج شارژ شده و دیگر خالی نیست. به همین دلیل هم با ارور مجدد مواجه می شویم. اگر با پیامی مواجه شدید، می توانید دکمه ok دستگاه را بفشارید تا ارور حذف شود، اگر نشد، ممکن است نیاز به برنامه ریزی مجدد چیپست یا تعویض آن باشد. در برخی مواقع هم تعویض کارتریج شارژ شده با یک کارتریج نو می تواند مشکل را حل کند. این مورد بسته به نظر تکنسین قابل حل است.