اشتراک گذاری

نحوه ارسال و دریافت فکس

با پیشرفت تکنولوژی و ایجاد سیستم های هوشمند و نیمه هوشمندی مانند سیستم اتوماسیون اداری تحول شگرفی در زمینه ی نامه نگاری اداری  بین سازمان ها  و ادارات دولتی ایجاد شده است. دستگاه  فکس یکی از این سیستم های نیمه هوشمند است که باعث پیشرفت صنعت مکاتبات اداری شد. نحوه ی ارسال و دریافت فکس (دورنگار) به صورتی است که  امکان ارسال و دریافت نامه ها و گزارش های اداری با استفاده ازخطوط تلفن را ایجاد می کند. دراین مقاله قصد داریم شما کاربران گرامی را با تاریخچه ساخت دستگاه فکس، شیوه ی ارسال و دریافت فکس ، نحوه ی عملکرد فکس و همینطور کاغذ چاپ فکس که یکی از مهم ترین لوازم وابسته به این دستگاه است آشنا کنیم.  با نمایندگی تعمیر فکس زیراکس همراه باشید.

تاریخ تولد دستگاه فکس

تاریخ تولد دستگاه فکس (دورنگار) سال 1222 هجری شمسی است. زمانی که ایده ساخت این دستگاه به ذهن یک مخترع اسکاتلندی به نام الکساندر بین خطور کرد. دستگاه های فکس اولیه تلگراف نامیده شده بودند. این دستگاه وسیله ای بود که تصویر گزارش یا نوشته را به جاهای مختلف ارسال می کرد. درابتدا سرعت و دقت در انتقال مطالب  بسیار کم بود. سرعت این دستگاه فکس (دورنگار) حدود 253 کلمه در دقیقه بود.

درگذشته ارسال و دریافت فکس در صنعت تجارت کمتر جایی داشت به این دلیل که در آن زمان بیشتر کلمات را ارسال می کردند و تصاویر مهم نبودند. اولین بار روزنامه ها و بعد اداره ی هواشناسی از ارسال عکس توسط دستگاه فکس استفاده کردند. در زمینه ی نحوه ی عملکرد فکس، ارسال و دریافت برای روزنامه بسیار اهمیت داشت و اداره ی هواشناسی نیز به کمک دستگاه فکس نقشه های وضعیت هوا را به نقاط دیگر ارسال می کردند.

معرفی دستگاه فکس زیراکس و مزیت های آن

برای معرفی دستگاه فکس زیراکس و مزیت های آن باید گفت فکس (دورنگار) دستگاهی است که با استفاده از نحوه ی عملکرد خاص خود امکان ارسال و دریافت فکس ( نامه و گزارش های) شما را با استفاده ازخطوط تلفن ایجاد می کند. همان طور که در بالا اشاره شد به اسنادی که از طریق دستگاه فکس (دورنگار) ارسال می شوند به صورت مصطلح فکس گویند. مشتریان دستگاه فکس زیراکس نباید فراموش کنند که ساخت دستگاه فکس علاوه بر ایجاد سهولت در امر ارسال نامه و گزارش ها به سه دلیل از نظر اقتصادی نیز برای آن ها فواید زیادی دارد:

 1. نحوه ی عملکرد فکس (دورنگار) باعث شده است که هزینه ی ارسال و دریافت نامه ها و گزارش های اداری کاهش پیدا کند؛ زیرا دیگر نیازی به ارسال از طریق پست نیست. خصوصا زمانی که مکاتبات بین استانی است.
 2. برای ارسال نامه ها وگزارشها کاغذ کمتری استفاده می شود و این مساله حتی باعث قطع کمتر درختان می شود و به نوعی فواید زیست بومی دارد.
 3. قیمت کاغذ چاپ فکس کم و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است.

نحوه ی ارسال و دریافت فکس زیراکس

کاربران گرامی در این قسمت از مقاله نحوه ی ارسال و دریافت فکس را  به شما آموزش می دهیم.

 • برای ارسال متن مورد نظر خود با استفاده از دستگاه فکس اقدامات زیر را انجام دهید:

 1.  ابتدا دستگاه فکس را روشن کنید و از اتصال آن به خط تلفن مطمئن شوید.
 2.  شماره ی مورد نظر مقصد نامه ی اداری خود را شماره گیری کنید و بعد دکمه ی تایید را فشار دهید.
 3.  اولین برگه ی مخصوص چاپ دستگاه فکس را وارد دستگاه کنید (با توجه به علائم روی دستگاه نحوه ی صحیح یا غلط قرار دادن برگه را متوجه می شوید).
 4.  برای دریافت و ارسال فکس در هر دو حالت دکمه ی FAX یا SEND روی دستگاه را فشار دهید. حال صدای بوقی را خواهید شنید. این صدای بوق به معنای صورت پذیرفتن فرآیند ارسال فکس است. دقت کنید که چند دقیقه بعد از ارسال موفقیت آمیز فکس یک بار دیگر صدای بوق را خواهید شنید.

برای دریافت فکس اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. شماره ی نمابر خود را در اختیار ارسال کننده فکس قرار دهید.
 2. دستگاه فکس خود را روشن کنید و برای اینکه هر دو عملیات ارسال و دریافت فکس درست انجام شود.
 3. اطمینان حاصل کنید که دستگاه به تلفن متصل است. مطمئن شوید کاغذ دستگاه موجود و جوهر آن کافی است.
 4. دستگاه را در حالت اتوماتیک یا fax قرار دهید تا اطلاعات ارسال شده از مبدا را بر روی برگه ی موجود چاپ کند.
 5. هنگام دریافت فکس، صدای زنگ تلفن دستگاه را خواهید شنید. در این زمان نباید گوشی را بردارید و اجازه دهید اطلاعات به ترتیب دریافت و روی برگه ها چاپ شوند.

کاربران گرامی به طور کلی سه حالت وجود دارد که تلفن شما به هنگام دریافت فکس به یکی ازاین سه حالت عمل می کند:

حالت اول: زمانی که تلفن زنگ میخورد و شما پاسخ نمی دهید. دراین حالت دستگاه شما بعد از هفت مرتبه زنگ خوردن به شکل اتوماتیک متن ارسالی را دریافت می کند.

حالت دوم: زمانی که تلفن زنگ می خورد وشما گوشی را برمی دارید. دراین شرایط برای دریافت فکس دکمه ی transfer را فشار دهید در نتیجه نامه ی ارسالی را دریافت کنید.

حالت سوم: زمانی که تلفن خاموش است و شما صدای  زنگ را نمی شنوید. دراین حالت دستگاه  به صورت خودکار بر روی حالت دریافت قرار می گیرد.

 نحوه ی عملکرد فکس های مدرن

نحوه ی عملکرد فکس های مدرن به این صورت است که این دستگاه نیمه هوشمند هنگام ارسال و دریافت فکس نوشته یا همان نامه را به کدهایی مخصوص برای  ارسال در خطوط تلفن تبدیل می کند. این کار را  دستگاه فکس مبدا  انجام می دهد. پس از آن نیز دستگاه فکس مقصد سیگنال های دریافت شده را به نوشته تبدیل می کند و بعد نوشته ها را بر روی کاغذ چاپ فکس چاپ می کند.

کاغذ چاپ فکس

دستگاه های فکس انواع متفاوتی دارند که شامل فکس لیزری، فکس حرارتی، فکس سه بعدی و فکس کاربنی می شود. دستگاه های فکس قدیمی برای اینکه حروف را بر روی کاغذ چاپ فکس نمایش دهند از محلول آغشته به فروسیانید پتاسیم استفاده می کردند. اما دستگاه های فکس مدرن قابلیت های متفاوتی دارند. برای مثال به هنگام ارسال و دریافت فکس، نحوه ی عملکرد فکس های حرارتی به این صورت است که با استفاده از سنسور حرارتی متن مورد نظر روی کاغذ حرارتی مخصوص به این نوع فکس ها چاپ می شود.

کاغذ چاپ فکس های کاربنی کاغذ A4 است. در کل دقت داشته باشید که برای چاپ فکس ارسالی هر دستگاه فکسی کاربن مخصوص خود را دارد و نوع کاربن مصرفی در هر برند و مدل متفاوت است. پس به هنگام خرید دستگاه فکس حتما دستگاه خود را از برندی تهیه کنید که کاربن آن برای سالیان متمادی در بازار موجود باشد.

[bsf-info-box icon=”Defaults-phone” icon_size=”32″ icon_style=”circle” title=”فروش و خدمات پس از فروش دستگاه فکس زیراکس” read_more=”more” link=”url:https%3A%2F%2Fcopymachine.ir%2Fcontact%2F|||” read_text=”نمایندگی مجاز xerox” pos=”square_box” box_border_style=”solid” box_border_width=”1″ box_border_color=”#000000″ title_font_size=”desktop:20px;”]

کاربران گرامی دقت داشته باشید که با توجه به حضور برندهای بی کیفیت دستگاه فکس در بازار دستگاه فکس زیراکس با دارا بودن تمام ویژگی ها و مشخصات یک برند خوب از این محصول می تواند یکی از بهترین گزینه های انتخابی شما برای خرید باشد. پس منتظر حضور سبز در مرکز و شعبه های متفاوت نمایندگی زیراکس هستیم.

[/bsf-info-box]
امتیاز شما به این نوشته

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩