اشتراک گذاری

تمامی آنچه که باید درباره تنظیم رنگ دستگاه کپی بدانیم

دستگاه کپی بعنوان یکی از پرکاربردترین ماشین آلات و تجهیزات اداری، نه تنها در چاپخانه ها و مراکز چاپ و تکثیر وجود دارد، بلکه بسیاری از ادارات، شرکتها و حتی منازل نیز برای رفع نیازهای سازمانی و شخصی خود از دستگاه فتوکپی استفاده می کنند. بنابراین آگاهی نسبی از چگونگی عملکرد آن برای کاربران از اهمیت بالایی برخوردار است. تنظیم رنگ دستگاه کپی یکی از رایج ترین و مهمترین تنظیمات دستگاه فتوکپی است؛ چرا که کیفیت پایین فتوکپی اعم از کمرنگ بودن کپی یا تیره شدن فتوکپی، علاوه بر ناخوانا و مبهم شدن خطوط و تصاویر، ممکن است مشکلات دیگری را نیز به وجود آورد. بنابراین برای افزایش کیفیت رنگ کپی لازم است به موارد مختلفی توجه نمود که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم.

تنظیم رنگ دستگاه کپی

مراحل تنظیم رنگ دستگاه کپی

برای داشتن یک کپی باکیفیت اعم از متن یا تصویر، عوامل مختلفی را باید مدنظر قرار داد. برخی از این عوامل به برند دستگاه کپی، کیفیت دستگاه فتوکپی، قطعاتی که در آن تعبیه شده، نوع کارتریج فتوکپی، تک کاره یا چندکاره بودن دستگاه کپی و مواردی از این قبیل بستگی دارد.

موارد دیگری نیز هستند که به طور مستقیم به نوع و کیفیت دستگاه فتوکپی مرتبط نیستند؛ اما توجه به آنها باعث افزایش کیفیت چاپ می گردند. این عوامل عبارتند از: نوع کاغذ (که باید در اندازه و بافت متناسب با نوع دستگاه و کاربرد تخصصی آن باشد)، تمیزی سطح LSU، نوع جوهر کارتریج و کارکرد متناسب با کارآیی دستگاه کپی.

برای آنکه کیفیت چاپ دستگاه فتوکپی را افزایش دهیم، لازم است تا مراحل تنظیم رنگ دستگاه کپی را به درستی انجام داده و به همه عوامل اعم از عوامل مرتبط و غیرمرتبط به دستگاه را موردتوجه قرار دهیم.

چگونگی افزایش کیفیت رنگ کپی

1.چک کردن کارتریج

پیشنهاد می شود قبل از اعمال هر گونه تغییر در تنظیم دستگاه فتوکپی، کارتریج یا تونر دستگاه کپی را بازدید کنید؛ چرا که در بسیاری از مواقع عدم کیفیت رنگ کپی و به ویژه کمرنگ بودن چاپ دستگاه کپی، به دلیل اتمام رنگ تونر است. بنابراین میتوان با تعویض کارتریج، مشکل را حل نموده و نیازی به تغییر تنظیمات دستگاه کپی نخواهد بود.


2.مطابقت کاغذ با دستگاه کپی

دستگاه های کپی دارای تنوع و مدل های بسیار مختلفی هستند و برای انواع کاغذها با بافت و ضخامت های متنوعی مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین توجه داشته باشید که نوع کاغذی که استفاده می کنید، مناسب با مدل دستگاه کپی باشد. در غیر اینصورت باعث کاهش کیفیت برگه فتوکپی شما خواهد شد.


3-بازگرداندن تنظیمات دستگاه کپی به حالت اولیه

در بسیاری از مواقع کاربر، تنظیمات رنگ دستگاه کپی را مطابق نیاز خود تغییر می دهد؛ ممکن است به مرور زمان، تنظیمات جدید دستگاه فتوکپی باعث افت کیفیت کپی شود. در بسیاری از موارد برگرداندن تظیمات دستگاه به حالت تنظیمات کارخانه میتواند این مشکل را تا حد زیادی برطرف نموده و منجر به افزایش کیفیت رنگ کپی گردد. پیشنهاد می شود تا در این مرحله به راهنمای استفاده از دستگاه کپی مراجعه کنید.


4.رفع آلودگی سطح بخش LSU

 یکی از مواردی که شاید کمتر مورد توجه قرار گیرد، تمیز نبودن صفحه LSU است. کثیفی این سطح میتواند تاثیر قابل ملاحظه ای در کیفیت فتوکپی داشته باشد و باعث کمرنگ شدن کپی، مبهم، محو و بدون کیفیت آن گردد. بنابراین توصیه می شود تا به طور مرتب، صفحه LSU را تمیز نمایید.

چگونگی تنظیم کیفیت رنگ فتوکپی

چنانچه تمامی موارد فوق الذکر را مدنظر قرار دادید و با اینحال، همچنان فتوکپی های بی کیفیتی دارید، باید تنظیمات دستگاه فتوکپی خود را تغییر دهید. با توجه به تنوع دستگاه های کپی، انواع مختلف آن، نوع کاربرد و همچنین سازندگان مختلف، تنظیمات این دستگاه در جزییات با یکدیگر متفاوت خواهند بود. اما غالبا برای تنظیم رنگ دستگاه کپی باید از طریق پنل کنترل، تغییرات را اعمال کنید. ممکن است در تنظیمات پیش فرض کارخانه، کیفیت رنگ بر روی نرمال یا کم باشد؛ بنابراین کیفیت رنگ کپی را به «بالا» تغییر دهید. در مرحله بعد به قسمت Advanced setting رفته، تنظیمات رنگ دستگاه کپی را در حالت بالا قرار دهید.

کپی بسیار روشن یا تیره نیز از مشکلات شایعی است که موجب کاهش کیفیت فتوکپی می شود؛ این مسأله به دلیل عدم تنظیم صحیح تراکم (چگالی تراکم) است؛ تراکم کم، موجب روشن شدن کپی و تراکم بالا موجب سیاهی و تیره شدن آن می شود. برای رفع این موضوع باید در قسمت تنظیمات، تراکم دستگاه کپی را میتوانید به صورت دستی تغییر داده و یا آن را بر روی حالت خودکار قرار دهید. در تنظیم دستی، تراکم کم را تیره تر کنید؛ در صورت تراکم بالا نیز میتوانید عدد تراکم را کاهش دهید.

رفع مشکلات رنگ دستگاه کپی

در صورتی که تمامی موارد فوق را طی کرده و تنظیمات رنگ دستگاه کپی را نیز تغییر دادید، اما همچنان کپی شما دارای کیفیت پایینی بود، توصیه می شود تا به تعمیر دستگاه کپی یا تعویض قطعات آن مبادرت کنید. نمایندگی تعمیر دستگاه کپی تمامی خدمات مرتبط با تعمیر و تعویض قطعات دستگاه فتوکپی را انجام می دهد.

امتیاز شما به این نوشته

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩